Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszer a csütörtöki Kormányinfón hangsúlyozta, hogy szerinte Magyarország időben felkészült a járványra, hiszen a kormány idejekorán hozott szigorú intézkedéseket.
Mint mondta, a veszélyhelyzet óta bő másfél hónap elegendő volt arra, hogy az egészségügy felkészüljön a tömeges megbetegedések szakaszára.
A szükséges felszereléseket Magyarország beszerezte. Az elmúlt hetekben több helyről tudta a kormány beszerezni a védekezéshez szükséges eszközöket: gyógyszert, lélegeztetőgépet, védőeszközöket.
Gulyás Gergely emlékeztetett: a járvány kezdetekor szakemberek készítettek matematikai modellszámításokat. A legrosszabb forgatókönyvet figyelembe véve a kormány úgy döntött, hogy a kórházi ágyak felét kell felszabadítani, valamint 8 ezer lélegeztetőgépet kell hadrendbe állítani a védekezéshez. Hozzátette, még nem áll rendelkezésre ennyi lélegeztetőgép, de a beszerzés folyamatos.
A koronavírus-járvány tetőzésével kapcsolatban elmondta, hogy az előzetes júniusi-júliusi becslések helyett valamivel korábban várható a „plató”, méghozzá május 3-án.
A kormány szerdai, legfontosabb döntéseiről Gulyás elmondta:
- A honvédség fertőtleníteni fogja a magyar idősotthonokat az olyan országok példáján okulva, akik a vírus elleni védekezés tekintetében néhány héttel Magyarország előtt járnak.
- Nem tartják időszerűnek a diákok visszaengedését az oktatási intézményekbe, több ország gyakorlatával ellentétben.
- A kormány tervet állít össze a magyar gazdasági élet újraindítására, mely május 3-a után léphet majd érvénybe.
- Május 4-én után a védekezés új szakasza kezdődik el.
- Továbbra is érvényben vannak a kijárási korlátozások, de a nemzetközi gyakorlatok figyelembevételével jövő héten módosíthat ezeken a kormány.
- A jelenlegi helyzetben a kormány segíteni kívánja a cseden, gyeden valamint gyesen levőket. Számukra az első sikeres nyelvvizsga díjához, a KRESZ-tanfolyam és -vizsgadíjához, valamint az első emelt szintű, idegen nyelvi érettségi vizsgadíjához anyagilag is támogatást nyújt a kormány.
- Tájékoztatott, hogy a veszélyhelyzet kihirdetése óra a regisztrált álláskeresők száma 51 ezer fővel nőtt, az üres álláshelyek száma pedig a 70-80 ezer közötti számról 44 ezerre csökkent.