Címlap Közélet Közösség Az Alaptörvén...
Cikkünk frissítése óta eltelt 3 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Pécsi Polgári Szalon Egyesület meghívására október 9-én a Magtár Rendezvényház adott otthont a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület soron következő jogállami kerekasztal-beszélgetésének. Az esemény középpontjában Magyarország Alaptörvénye és a jogállamiság alapvető kérdései álltak.

Az esemény résztvevőit Lengvárszky Attila, a Pécsi Polgári Szalon Egyesület elnöke köszöntötte, majd Tordáné Petneházy Judit, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület alelnöke mutatta be a civil szervezetet. Az alelnök asszony ismertette az egyesület célkitűzéseit és tevékenységét. Elmondta, hogy az egyesület célja többek között fórumot biztosítani olyan kérdések megvitatására, amelyek a társadalom, a közösség és az ország jövőjét érintik. Hozzátette: a szervezet az elmúlt években kiemelt szerepet vállalt a polgári értékek ápolásában és a közéleti párbeszéd előmozdításában.

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és a Pécsi Polgári Szalon Egyesület által szervezett esemény középpontjában Magyarország Alaptörvényének ismertetése és a jogállamiság kérdése állt, és nemcsak szakmai, hanem kulturális szempontból is értékes lehetőséget kínált a résztvevők számára.

Az esemény további részében Hűvösvölgyi Ildikó Kossuth-díjas színművész, a Bánffy György Kulturális Szalon művésze olvasta fel az Alaptörvény preambulumát, elősegítve ezzel, hogy ne csupán száraz jogi szövegek ismertetése történjen, hanem élményszerűbbé váljon az Alaptörvény megértése, és befogadhatóbbak legyenek a jogi ismeretek.

A kerekasztal-beszélgetés előadójaként dr. Juhász Imre, az Alkotmánybíróság elnöke az Alaptörvény jelentőségéről és jogi hátteréről beszélt. Kitért az Alkotmánybíróság hatásköreinek gyakorlati alkalmazására, valamint a magyar alkotmányos rendszer fontosabb aspektusaira. Előadásában az Alaptörvény jogi háttere mellett hangsúlyt helyezett annak kulturális vonatkozásaira is, bemutatva, hogy az Alaptörvény nemcsak jogi dokumentum, hanem kulturális és társadalmi hitvallás, amely meghatározza az ország közösségi értékeit. Az Alkotmánybíróság hatásköreinek gyakorlata és az Alaptörvény változásai szintén közérthetőbbé válnak egy olyan esemény keretében, ahol a szakmai és kulturális elemek összekapcsolódnak.

A szakmai előadást követően Hűvösvölgyi Ildikó színművész Reményik Sándor verseket adott elő.