Címlap Koronavírus Pécsi virológ...

Pécsi virológus: Újrafertőzhet a betegségen már átesett ember

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Nemrég sajnálatos módon elhangzott a médiában, hogy a betegségben átesett emberek biztonsággal látogathatják rokonaikat. Erre a pontos választ nem tudják a szakemberek - írta Kemenesi Gábor, pécsi virológus. 

Nem lélegezhetnek fel azok, akik átestek már a koronavírus-fertőzésen – írja Kemenesi bejegyzésében. A virológus szerint ugyanis elképzelhető, hogy 6 hónapig tényleg nem fertőződik újra egy már meggyógyult beteg. De ez nem jelenti azt, hogy, ha újra elkapja és rajta tünetmentesen végigmegy, akkor ne fertőzne másokat! Egész pontosan így fogalmaz a kutató:

A tudomány eddigi ismeretei szerint valóban aktív és jól működő sejtes immunitás alakul ki, legalább 6 hónapig (eddig vizsgálták).

  1. Azonban az immunitást gyakorlati működését leginkább egy skálán lehet elképzelni, melynek legkedvezőbb foka az ún. sterilizáló immunitás – ekkor el sem kaphatjuk többé a vírust, így tovább sem adhatjuk.

2. Előfordulhat, hogy elkaphatjuk újra, de enyhe vagy tünetmentes fertőzésként vészeljük át, úgy, hogy tovább sem tudjuk adni.

A skálán természetesen szerepelnek más fokozatok is, ám a jelenlegi tudományos ismeretek alapján és a rendkívül kevés újrafertőződési esemény alapos megfigyelése alapján a válasz egyelőre: nem tudjuk.

Könnyel előfordulhat, hogy az immunitásunk kedvező lefolyású újrafertőződést eredményez, de megengedi a vírus továbbadását, tehát fertőzhetünk ismét.

A legfontosabb nyitott kérdések még továbbra is nyitottak:

  • Hogyan ismerjük fel az újrafertőzötteket?
  • Könnyen lehet, hogy a betegséggel járó, így látható eseményeket ismerte csupán fel a tudomány és a legtöbb esemény tünetmentes maradhatott. Egyelőre nem tudjuk
  • Mennyire gyakori az újrafertőződés? Nem tudjuk
  • Van-e szerepük az újrafertőzötteknek a betegség továbbadásában? Nem tudjuk

Az Európai Járványmegelőzési Központ, az Amerikai Járványmegelőzési Központ és minden más szakmai szervezete ajánlása szerint mindenki, tekintet nélkül korábbi fertőzésére azonos elővigyázatossági lépéseket kell, hogy tegyen. A választ a tudomány szolgáltatja, függetlenül attól, hogy mit gondolunk, erre azonban idő kell, alapos megfigyelések, addig is marad a „nem tudjuk”. Vigyázzunk egymásra…