A kis csizmácskák, cipőcskék remélhetőleg már megteltek. Magyarországon a gyerekekhez a Mikulás december 5-én éjjel érkezik. A Télapó Amerikában oszt ajándékot karácsonykor.
Röviden a válasz: A Mikulás december 5-én éjjel érkezik és a bakancsba teszi az ajándékot a gyerekeknek. A Télapó karácsonykor jön a kéményen keresztül, és a fa alá vagy a zokniba teszi a meglepetéseket.
Kezdjük azzal, hogy miért is hívjuk Mikulásnak?
Szent Miklós egy római provincia püspöke volt a 4. században, aki arról volt híres, hogy egész életét a gyerekek és a szegények megsegítésének szentelte. Az éjszakai ajándékozás legendája onnan ered, hogy a püspök lakhelyének szomszédságában élt egy nagyon szegény ember a három eladósorban lévő lányával, akiket azonban hozomány híján nem tudott kiházasítani. Miklós segített: három egymást követő éjszakán egy-egy aranyrögöt dobott be az ablakon (esetleg egy-egy arannyal teli erszényt tett az ablakba), hogy a lányok férjhez mehessenek.
Maga a Mikulás szó egyébiránt cseh eredetű.
A népszokás, miszerint december 5. éjjelén, 6. hajnalán meglátogatja a gyerekeket, és kisebb ajándékokat tesz a lábbelikbe, bő egy évszázadra tekint vissza hazánkban. A Mikulásról kialakított kép az elmúlt évtizedekben jelentősen megváltozott: egy időben úgy tekintettek rá, mint aki a mennyben él, és onnan figyelte a gyerekeket, segítői pedig krampuszok, manók, angyalok voltak. Manapság azonban az elfogadott nézet az, hogy a jóságos Mikulás Lappföldön él, onnan indul útjára a rénszarvasok által húzott szánján.
Télapó: kéményen keresztül érkezik
A Télapó Amerikában, Franciaországban és a nyugati keresztény világban érkezik a kéményen keresztül és általában karácsonykor. Éppen ezért ő az, akinek a zoknikat kiteszik a gyerekek a kandallóra. Sokan azért is keverik őket tévesen, mert kinézetükben hasonló. A Wikipédia arról ír: a bojtos sapkás Télapót Magyarországon is összemosták a Mikulás alakjával. Ugyanakkor a Télapó eredetét tekintve nem a keresztény néphagyományban meghonosodott figura.
Mindkettőnek örülnek a gyerekek és ez a lényeg!
Bár a Mikulást sok helyen teljesen máshogy hívják (német területen Nikolausnak, az Egyesült Államokban Santa Clausnak, a finneknél Joulupukkinak), és nem is mindenhol ebben az időpontban hozza az ajándékot, egyvalami közös: a gyerekek nagy szeretettel és izgalommal várják az érkézését. És ez a lényeg!