A régi legenda szerint valaki fordítva fogta a tervrajzokat, ezért néz a József Attila útra a modernizmus szellemében tervezett lakóépület függőfolyosója. Mielőtt még belemerülnénk az épület történetébe, gyorsan tisztázzuk: ez egy hatalmas kacsa! A Pepsi-ház történetébe Horváth András pécsi építész avatott be minket.
A ’60-as évek elején kezdődött
Hogy egészen pontosan mikor, azt nem sikerült kiderítenünk – de valamikor 1963 és 1965 között húzták fel a lakóépületet, az akkor még Szalay András út mentén. A robusztus építményt Erdélyi Zoltán, az akkor harmincas éveiben járó tehetséges pécsi építész tervezte, aki később Ybl-díjat is kapott.
Beköszöntött a modernizmus!
Az ötvenes évek szocreál felfogása ugyan némileg lefékezte a modernizmus hazai fejlődését, de ez az épület is bizonyítja, hogy nem állította meg. A lakóépület monolit-vasbeton szerkezete és tömegformálása különlegességnek számított a panelek között – mondta Horváth András.
Minket megoszt, a szakmát viszont nem!
– Ez az épület stílusában megosztó épület. A tervező fő célkitűzése az volt, hogy a nyersbeton-felület anyagszerűsége mellett a formai eszközökben szűkszavú legyen. Az épület a tömegével, valamit a tömör és nyitott felületek játékával hasson. Pont ebben rejlik a zsenialitása. Van, akinek ez távolságtartó, vagy akár ronda, de van, aki pont ezt értékeli benne – mondta a pécsi építész.
Külföldön sokkal többre értékelik a pécsi építészetet a ’60-as és ’70-es évekből, mint idehaza
tette hozzá Horváth András.
Az épület lényegében mindent kibír!
A masszív felépítésnek és vasbetonszerkezetnek köszönhetően szinte bármilyen külső behatással képes megbirkózni a ház, legyen szó viharokról, esőzésről, zajszennyezésről vagy akár földrengésekről.
Számomra ez egy nagyon izgalmas épület, maga az építészettörténet. Annyira erős ez a gesztus, amivel bír, hogy az se baj, ha nem szeretik az emberek. Az épületnek karaktere van, erős építészeti gondolat van mögötte.
Zsiráfetető, avagy a Pepsi-ház
Erdélyi Zoltán épületét ezzel a két névvel ismerhetik a pécsiek. A Zsiráfetető nevet a lakóépület magassága miatt kapta, majd utána a külső burkolatra egy hatalmas Pepsi-reklám került – így lett utóbb Pepsi-ház.
Azóta volt rajta több reklámfestés is, jelenleg viszont egységes fehér festés borítja. Egyesek szerint eredetileg fehér kerámia burkolatot kapott volna a ház, de pénz híján ezt reklámmal pótolták, azonban Horváth András szerint ez is csak pletyka, mintsem a valóság.
– Egy karbantartás és műszaki felújítás nem ártana az épületnek. De szerintem nem kellene telepakolni reklámokkal a jövőben. Értékelni kellene tudni, és megőrizni az épületet az elkövetkezendő évtizedeknek, mert ez egy fontos épület Pécs történelmében.
fotók: Régi Pécs