Amint arról lapunk is beszámolt, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást rendelt el az úgynevezett csomagküldős csalások ügyében. A rendőrség most új információkkal rukkolt elő.
A kiberbűnözők az SMS-üzeneteken keresztül letölthető nyomkövető applikáción keresztül személyes adatokat szereznek meg, és akár netbankon tárolt adatokhoz is hozzáférnek.
A nyomozók szerint az eddig beszerzett információk alapján a vírus a FluBot nevű malware-családhoz tartozik, amelynek első tömeges megjelenését Spanyolországban észlelték év elején.
Ott pár hét alatt közel 60 000 telefonkészüléket fertőzött meg, és így 11 millió további felhasználó telefonszámát szerezték meg jogosulatlanul. Feltételezhető, hogy a hazai eseteket a malware Spanyolországban azonosított és módosított verziója okozta.
A program fő célja a fertőzött készülékek számának növelése, illetve az azokon található adatok megszerzése, amelyeket az elkövetők további bűncselekményekhez használhatnak fel.
A magyar kibernyomozók vizsgálják a hazánkban terjedő vírus forráskódját, és nemzetközi adatgyűjtésbe kezdtek a program tevékenységéről. Több külföldi társszervvel, köztük az Europollal és a spanyol hatóságokkal is felvették a kapcsolatot az elkövetői kör felderítése érdekében.
Továbbra is fontos hangsúlyozni, hogy a kiberbűnözők az emberek gyanútlanságát használják ki az adatok megszerzése érdekében.
Hogy velünk ne történjen ilyen, az alábbi tanácsokat érdemes megfogadnunk:
- Amennyiben csomagküldőtől érkezik SMS, gondoljuk végig, hogy rendeltünk-e egyáltalán bármit online, és azzal kapcsolatban várunk-e tájékoztatást! Ha igen, akkor is csak abban az esetben nyissuk meg az üzenetet, hogyha attól a csomagküldőtől jön, akitől a megrendelt terméket várjuk!
- Ha nem adtunk le rendelést, töröljük az üzenetet, és semmiképpen se kattintsunk az abban szereplő linkre!
- Ha esetleg mégis telepítettük a vírust, mielőbb végezzük el a telefon gyári visszaállítását!