Megegyezett Magyarország és Lengyelország a németekkel: befagyasztják a jogállamisági mechanizmust!
Magyarország és Lengyelország nem fogja megvétózni az Európai Unió költségvetését, illetve a koronavírus-járvány gazdasági hatásait enyhítő mentőcsomagot – erősítette meg a Reutersnek egy magas rangú EU-s tisztségvisel, közölte az Index.
A nap folyamán Jaroslaw Gowin lengyel miniszterelnök-helyettesre hivatkozva a Bloomberg arról ír, hogy Magyarország és Lengyelország kompromisszumot kötött Németországgal a vétó visszavonásáról – írja a 24. A megegyezés részletei egyelőre nem ismertek, egy esetleges alkut az összes tagállamnak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.
A két ország azért fenyegette vétóval az uniós helyreállítási alapot és a költségvetést, mert az Európai Unió a jogállamisághoz kötné a kifizetéseket, amit „zavarosnak”, „pontatlannak”, „nem kellően definiáltnak” tart a két ország, ezért szerintük ez tulajdonképpen csak politikai zsarolásra lenne alkalmas.
A 444.hu cikke szerint a lengyel RMF rádió híroldala egy EU-s diplomatára hivatkozva részletesen bemutatta szerda reggel, hogyan oldhatják fel a csütörtök-pénteki EU-csúcson a patthelyzetet, amit a jogállamisági mechanizmus bevezetésének európai igénye, és az erre adott magyar – lengyel vétófenyegetés okozott. A lap szerint valószínűsíthető, hogy a tervet a vétózni készülők részéről kedd este hagyták jóvá Orbán Viktorék Varsóban, az ajánlatot pedig a német kormány és az Európai Tanács elnöke dolgozták ki – szemlézi a 24.
Befagyasztják a jogállamisági mechanizmust!
A megegyezés értelmében a jogállamisági mechanizmus nevű törvénycsomag marad úgy, ahogy van, azonban a mechanizmus alkalmazását befagyasztják. A lengyel és a magyar kormány megtámadhatja a törvényt az EU bíróságán, és amíg ott nincs ítélet, addig nem használják – írja a lap, amely szerint a legkorábban 2022 közepére várható ítélet, vagyis a következő magyar parlamenti választás előtt ez már biztosan nem lesz téma az EU-ban.
A mechanizmus alkalmazásáról részletes kézikönyvet hagynak jóvá a tagállami vezetők a hétvégi csúcson. Ebben biztosítékot adnak, hogy csak akkor vetnek ki szankciót, ha olyan problémát látnak, amely szorosan összefügg az EU-s költségvetés védelmével. Ez elvi szinten eddig is így volt, de a magyar és a lengyel kormány szerint nem elég konkrétan szerepelt a kitétel a mechanizmusról szóló törvénytervezetben – írja a 444.
Konkrét példák is szerepelnének a kézikönyvben arról, hogy milyen ügyeket nem érinthet a jogállamisági mechanizmus.
Általánosságban nem érinthet olyan témákat, amelyeket az EU a tagállamok hatáskörében hagyott, illetve külön kitérnének arra, hogy családjogi kérdésekben és migrációs témákban egyáltalán nem lehet alkalmazni a mechanizmust.
A 444 szerint,