A 650 milliós gazdasági csalási ügyben egyelőre nincs politikus gyanúsított, a vádlottak pedig ártatlannak vallják magukat.
Mint ismert, a pécsi városvezetés 2015-ben megújította a város buszflottáját, a használt buszokat pedig Hollandiából szerezte be. A vád szerint azonban 650 millió forintos csalás történt, mivel ennyivel drágábban vásárolta meg a város a flottát, pedig erre a gyanú szerint semmi szükség nem lett volna.
A pécsi buszbeszerzéssel kapcsolatos büntetőügyben korábban a Kúria helyben hagyta a Pécsi Ítélőtábla által hozott végzést, amely az első fokon eljáró Kaposvári Törvényszék ítéletét hatályon kívül helyezte, és az új eljárásra a Szekszárdi Törvényszéket utasította. A Kaposvári Törvényszék ugyanis bűncselekmény hiányában felmentette a pécsi buszbeszerzési ügy vádlottjait, akik a vád szerint több mint 600 millió forint kárt okoztak az önkormányzat cégének.
Az ügy első rendű vádlottja – a Tüke Busz volt vezetője – időközben meghalt, a másodrendű vádlott, Csengő András pedig ártatlannak vallotta magát a most újraindult tárgyalás első napján is. Kitart azon álláspontja mellett, hogy a törvényesen jutott hozzá a „közvetítői díjhoz”, amelynek egy részét saját kezűleg próbálta betömködni egy holland bankautomatába – ezzel elindítva a holland rendőrség nyomozását.
A szponzor, aki élni szeretne
Csengő a szekszárdi tárgyaláson azt mondta – a Népszava tudósítása szerint -, hogy 2014-ben Páva Zsolt polgármester kérte fel arra, hogy segítsen a buszbeszerzésben, ennek fényében fura – írja a lap -, hogy Csengő a Bus and Coach üzletkötőjeként dolgozott. Csengő ragaszkodott ahhoz, hogy megdolgozott a jutalékáért, de hogy pontosan mit tett érte, azt nem részletezte. Úgy tűnt, hogy alapvetően tolmácsként működött közre. Siebe P. (ő a harmadrendű vádlott) jutaléka 200 ezer euró volt, a holland cégvezető ugyanennyit szánt sikeres ügy végén Csengőnek is. Ám utóbb ennek a pénznek több mint a nyolcszorosát kérte Csengő. Siebe P. úgy tudta, hogy a pénz nagyobb részéből Csengő „embereket szponzorál” és politikusoknál lobbizik. Ez a holland hatóságok által lehallgatott telefonbeszélgetésekből derült ki. A bíró szembesítette ezzel Csengőt, aki nem nevezte meg kiknek szánt pénzt a saját sikerdíjából, és azt erősítgette, hogy a jutalék az övé, senki másé.
A bíró felolvasta Csengő több, 2020-ban megfogalmazott beadványát is. Ezekben Csengő arra kéri az ügyészséget, a már említett politikusokat, és egy alkalommal még Rogán Antalt is, hogy mentsék ki ebből az ügyből. Egyik beadványában azt állította, hogy egy, a Fidesz-körökhöz köthető ügyvéd azt kérte, vigye el a balhét, s akkor megússza felfüggesztett börtönnel, ha nem ezt teszi, évekre bezárják. Volt olyan beadvány, amiben Csengő szoft módon megfenyegette a fideszes politikusokat, mondván: vannak hangfelvételei. Csengő élettársa is küldött egy beadványt a bírósághoz, amiben azt állította, hogy egy Fidesz-közeli ügyvéd 200 milliót és felfüggesztett szabadságvesztést ígért, ha elviszi a balhét. Ezen beadványok okáról is kérdezte a bíró Csengő Andrást, amire ő azt felelte, hogy pánikba esett, ezért születtek ezek az írások. A bíró megkérdezte, hogy miért volt pánikban, hisz saját bevallása szerint minden jogszerűen történt. Csengő erre azt mondta, hogy:
„nem kommentálom, szeretnék még élni”…
A bíróság hétfőn meghallgatta még Siebe P.-t is, ő nem kívánt vallomást tenni, és jelezte, hogy lemond a tárgyaláson való részvétel jogáról.
A holland hatóságok Csengő Andrástól lefoglaltak 900 ezer eurót (nagyjából 330-350 millió forintot). Erre a pénzre a Tüke Busz polgári igényt nyújtott be, e kereset megalapozottságáról is döntenie kell majd ítéletében a törvényszéknek.
A pécsi buszper következő tárgyalási napját március 10-én tartják.
Várva várt pillanatok
Baloldali politikusok nagy reményeket fűztek ehhez az ügyhöz, csaknem
tíz éve állandó kommunikációs alapként szolgál számukra
és rendre nyilvánosan emlegették Bánki Erik és Csizi Péter nevét, azt sugallva, hogy a két prominens fideszes politikusnak köze volt a necces beszerzéshez, noha egyelőre ezt senki nem tudta hitelesen bizonyítani, sem a holland rendőrség, sem az ügyészség nem vádolt, vagy gyanúsított meg politikusokat az ügyben. (Csizi Péter volt a pécsi buszcsereprogram arca, és mindketten jártak Hollandiában is – noha vallomásuk szerint egy koncertre mentek, nem busznézőbe.)
A mostani eljárásban nemcsak őket, hanem Páva Zsolt egykori polgármestert és Csizmadia Péter jelenlegi fideszes frakcióvezetőt is meghallgatja majd a bíróság tanúként, ugyanis utóbbi annak a bizottságnak volt az elnöke, amely korábban zöld utat engedett a buszbeszerzésnek.
(Borítóképünk archív: Csengő András a kaposvári tárgyalás előtt tart sajtótájékoztatót)