Címlap Promo A csúcsmodern...
Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Világszínvonalú orvosi szimulációs eszközök, a legkorszerűbb oktatási technikákkal felszerelt elméleti tömb és az új Fogorvostudományi Oktatási Központ várja az orvos-, fogorvos-, biotechnológus- és gyógyszerészhallgatókat Pécsett, ahol a modern infrastruktúra mellett a hagyományosan kiváló, elkötelezett oktatókban, a közösségépítésben és hallgatók jóllétének aktív támogatásában látják meghatározó erősségeiket. Európa egyik legélhetőbb egyetemvárosában gazdag múltú nemzetközi közösség és pezsgő hallgatói élet is fogadja a gólyákat.

Középiskolásból egyetemistává válni óriási változás, a felsőoktatási intézmény kiválasztása életre szóló döntés. A február 15-i felsőoktatási felvételi jelentkezési határidőig szűk két hónap van vissza, a diákok és szüleik gőzerővel kutakodnak: a lakhatástól a közlekedésen át az ösztöndíjakig és az infrastruktúráig mindent feltérképeznek, megnézve, milyen híre van az egyetemnek, a képzésnek, milyen a hallgatói élet, illetve milyen az adott város, mely évekre otthona lesz az egyetemre készülőknek.

Pécs e téren igen vonzó: a The Campus Advisor szeptemberben megjelent felmérése szerint, amelyben a legélhetőbb európai egyetemvárosokat osztályozták hallgatói visszajelzések alapján, a baranyai megyeszékhely a 14. helyezett lett, olyan világhírű egyetemvárosokat maga mögé utasítva, mint London, Krakkó, Barcelona vagy Párizs.

A világ minden tájáról érkeznek a pécsi orvos- és gyógyszerészkarra

A PTE Általános Orvostudományi Kara és társkara, a PTE Gyógyszerésztudományi Kar az elmúlt évtizedekben mintegy 80 ország közel 3500 hallgatóját fogadta. A nemzetközileg elismert, piacképes diplomát adó pécsi orvos-, fogorvos- és gyógyszerészképzésnek különleges mérföldkő a 2024/2025-ös tanév: az angol nyelvű orvosképzés 40., a német nyelvű orvosképzés 20., az angol nyelvű biotechnológiaképzés és az angol nyelvű gyógyszerészképzés 15. évfordulóját ünnepik.

Mintegy 80 országból fogadott már hallgatókat a pécsi orvoskar és társkara, a pécsi gyógyszerészkar (fotó: Kalmár Lajos)

Az elmúlt évtizedek rengeteg változást hoztak: 2021 szeptembere óta új, ultramodern elméleti tömb fogadja a pécsi orvosisokat. 2022 nyarától a leendő fogorvosokat közel 3000 négyzetméteren, öt szinten várja a Fogorvostudományi Oktatási Központ korszerű fogászati munkaállomásaival, kutatói, oktatói tereivel, a fogászati ellátás és gyakorlati képzés teljes spektrumát megjelenítve.

A 2023 végén megújult Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központban világszínvonalú, magas hűségű szimulációs eszközökkel, kiterjesztett- és virtuálisvalóság-technológiákat használva fejleszthetik kulcskompetenciáikat a jövő orvosai. A felkészülésben az orvoskar saját fejlesztésű virtuális tudáshálója, a PotePedia is nagy segítség: a felhő alapú tárhely olyan, mintha lenne egy több tízezer kötetet számláló könyvtár, ahol a könyvek folyamatosan frissülnek, a hallgatók mindig az adott tananyag legújabb, naprakész verziójával találkoznak.

A pécsi orvosi skill laborjában magas hűségű szimulátorokon gyakorolhatják a leendő orvosok a hivatás mesterfogásait (fotó: Kerekes Fotó)

Hallgatói és oktatói kiválóság tekintetében nagyot ugrott előre a pécsi orvosi

Az infrastrukturális megújulással párhuzamosan a hallgatói és oktatói kiválóság tekintetében is jobban teljesít a PTE Általános Orvostudományi Kara. Minderről a HVG friss, évről évre megjelenő felsőoktatási kiadványa, a Diploma 2025 ír, amely az intézmények mellett a karokat is rangsorolja, emellett számos képzésterületi és szakos listával ad részletes képet a magyar felsőoktatási intézményekről.

A pécsi orvosi a karok rangsorában a 19. helyről az 5. helyre mozgott, hallgatói kiválóság tekintetében pedig a 9. helyre került, közel 30 helyet javítva a tavalyi pozícióján. Oktatói kiválóság alapján is előrébb került a pécsi orvosképző: a 20. helyről a 16. helyre lépett.


Hallgatók tanulják a biotechnológia alapjait a PTE Gyógyszerésztudományi Kar biotechnológiai laboratóriumában (fotó: Kalmár Lajos)

Az orvos- és egészségtudományi területeken is jelentős javulásról írt a felsőoktatási rangsor: míg tavaly az ötödik helyen állt a képzőhely a hallgatói kiválóság terén, a 2025-ös listán a SE-ÁOK után a második helyet szerezte meg.

Mindez alapos adatgyűjtést és elemzést követően rajzolódott ki: a rangsor készítői a hallgatói kiválóság során a karoknál is figyelembe vették az első helyes jelentkezők számát, a felvettek pontátlagát, a nyelvvizsgával rendelkezők arányát és a középiskolai versenyen helyezettek számát. Az oktatói kiválósági rangsorban nézték az egy tudományos fokozattal rendelkező oktatóra jutó hallgatók számát, a tudományos fokozattal rendelkező oktatók számát és arányát, valamint az MTA-címmel rendelkező oktatók arányát.

Diplomaosztó utáni öröm a PTE Általános Orvostudományi Karán (fotó: Verébi Dávid)

„Mindenki pécsi akar lenni!”

A nagy léptékű fejlesztések és a rangsorok mellett legalább annyit nyom a latban a pécsi orvos- és gyógyszerészkar sokszínű közössége, folyamatosan pezsgő kulturális élete. Kiemelt hangsúlyt helyeznek a hallgatói és dolgozói jóllétre, hogy az egyetemi polgárok mentálisan és fizikálisan is, egy minden szempontból kiemelkedő közösség részeként érezzék jól magukat.