Aki ismeri, pontosan tudja, hogy nem lehet mellette sem unatkozni, sem búslakodni. Remek humora van, és annyi történetet, anekdotát, élményt hord a képzeletbeli tarisznyájában, hogy hónapokig tudna folyamatosan mesélni. Lukács Béla immár ötven éve van a pályán, a pécsi női kosárlabdát pedig 1999 nyara óta szolgálja, segíti. Orosz katonai órák, Carolina Reaper, no meg a Twin Peaks legendás függőhídja.
Ő a pécsi női kosárlabdázás egyik élő legendája.
Lukács Bélát, vagy ahogy a többség szólítja, Bécit még a szezon kezdetén köszöntötte klubja, az NKA Universitas PEAC annak kapcsán, hogy immár ötven éve van a pályán. A november 8-án a 76. születésnapját ünneplő örökifjú fizikoterapeuta mellett soha senki nem unatkozik, csípőből lövi a poénokat, ráadásul olyan sztorikat mesél, hogy tátva marad az ember szája. Mondjuk van miből.
Bár Lukács Béla neve a pécsi női kosárlabdázással forrt össze, nem itt kezdte. Az egész családja az Újpestért rajongott, édesapja az ÚTE kerékpáros szakosztályának volt a versenyzője a második világháború előtt, így aztán nem volt meglepő, hogy 1971-ben a lilákhoz vezetett az útja: a legendás edző, Kovács Imre idején a focistáknál szertárosként kezdte. Azonnal beiratkozott masszőrsuliba, így aztán egy évvel később már a tartalékcsapatnál dolgozott masszőrként.
Most már a kosárlabda a szíve csücske
Mindezek hallatán adja magát a kérdés: mégis, melyik sportág a szíve csücske? „Most már a kosárlabda”, árulja el Béci, hozzátéve, hogy a család révén azért most is ezer szállal kötődik az újpesti focihoz. Az öccse, László szintén masszőrként dolgozott az ÚTE-nél, a fia, Krisztián pedig az egyik lila ultra csoport, az Ultra Viola Bulldogs egyik alapítója, és ő vezeti a stadion oldalában lévő Szektor bisztrót.
Rátgéber mellett rengeteg élménnyel lett gazdagabb
Néhány évvel később már a válogatottnál is dolgozhatott, 1986-tól hosszú éveken át segítette a nemzeti csapat munkáját. Az útja aztán 1999 júliusában Pécsre vezetett, ahol megkezdődött a közös munka Rátgéber Lászlóval, akit egyébként már a válogatottnál megismert, hiszen Buttás Pál szövetségi kapitány segítője volt.
Visszakanyarodva Pécshez: legendás meccsel indított, hiszen egy soproni bajnokin kezdte az itteni karrierjét. A házigazdák 19-0-val rajtoltak, hogy aztán mégis kikapjanak.
„Az életem legnagyobb sikerélményének a pécsi lányokkal átélt messinai Final Fourt érzem. Biztos vagyok benne, hogy szinte minden pécsi emlékszik rá. Nagyon sokan elkísértek minket, óriási dili volt!”
Töviről hegyire bejárta az Egyesült Államokat (is)
Bár tényleg betöltötte már a 76-ot, esze ágában sincs nyugdíjba menni. Mondjuk szerintem sem neki való, nem tudom elképzelni a női kosárcsapat, a sportos közeg nélkül. És ezzel ő is így van.
Ennek a tudásnak köszönhetően pedig rengeteg helyen megfordult az évek során. Még a Tungsramnál dolgozott, amikor egy-egy hónapra is el tudott menni a csapat az Egyesült Államokba: egyszer a keleti parton csorogtak végig Seattle-től egészen San Diegóig, majd a nyugatit is végigjárták Orlandóig.
Igazi kincset talált a szamarai bolhapiacon
Azt, hogy a kosárlabda a szíve csücske, már tudjuk Lukács Béláról. De akadnak még olyan dolgok, amiket nagyon kedvel. Ide tartoznak például a régi órák, azokon belül is…
Eláruljuk, Lukács Béci nem csak az órákat nem veti meg. Amikor fiatalabb volt, több whiskyt ivott, mint manapság, szivarozni is szeretett, és bizony nincs olyan étkezés, hogy ne lenne nála egy kis üvegben valami pokoli erős szósz.