Brazíliában, Caxias do Sul városában rendezték meg az idei siketlimpiát, amit korábban – nagyon találóan – Csend Világjátékoknak neveztek. Egy pécsi lány, a 17 éves Iola Pamela is indult, egyéniben vegyes párosban, és csapatban is asztalhoz állt, és hatalmas élményekkel tért haza.
A PTE-PEAC sportolója, Iola Pamela már ért el szép eredményeket, 2019-ben a hallássérültek asztalitenisz Európa-bajnokságán, Bulgáriában öt érmet szerzett. A siketlimpiát tavaly decemberre tervezték, de a koronavírus-járvány miatt elhalasztották, így most májusban került rá sor Brazíliában, Caxias do Sol városában: 72 ország versenyzői indultak rajta, Magyarországot húszan képviselték, köztük volt a 17 éves pécsi lány is.
Pamela egyéniben, vegyes párosban és csapatban is asztalhoz állt. A legszebb eredményt utóbbiban érte el, ugyanis miután a helyosztókon legyőzték Indiát, az ötödik helyen végeztek. Vegyes párosban Bencsik Gergellyel bejutottak a legjobb 16 közé, majd emelt fővel búcsúztak egy japán duóval szemben, egyéniben viszont nagyon erős csoportba került, ahol nem tudott meccset nyerni.
Egy érdekesség a meccsekkel kapcsolatban: az esélyegyenlőség miatt hallókészüléket a küzdőtéren tilos használni, az asztalnál le kell venni.
Édesanyja nyolcévesen vitte le először egy asztalitenisz-terembe. Hamar kiderült, hogy van tehetsége ehhez a sporthoz, tízéves korától már rohamosan fejlődött, elkezdett versenyekre járni, és az eredmények is jöttek. 2015 óta tagja a magyar hallássérültek asztalitenisz válogatottjának.
Bár pécsi lányról van szó, jelenleg a kaposvári Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium 9. osztályos sporttagozatos tanulója.
A világ legrégebbi, fogyatékossággal élő embereknek szervezett nemzetközi versenye a Siketlimpia (Deaflympics), korábbi nevén Csend Világjátékok. A Siketlimpia és más siket világbajnokságok szervezéséért felelős szervezet a Siketsportok Nemzetközi Bizottsága (ICSD), amelyet 1924-ben alapítottak. A közel százéves intézmény célja nem csupán a sportesemények megszervezése, hanem az egyes országok és a sorstárs siket- és nagyothalló nemzeti közösségek közötti jó kapcsolat kialakítása is. A Siketlimpiát négyévente, mindig az olimpiát követő évben rendezik meg. A brazíliai versenyen a húszfős magyar csapat kilenc sportágban képviselte hazánkat: asztalitenisz, atlétika, judo, kerékpár, lövészet, maraton, tájfutás, tenisz, úszás.