A Mecsekerdő Zrt. Pécsváradi Erdészetének területén érdekes kísérletet kezdtek több mint egy évszázada a korabeli erdészek: egy idegenhonos fafajt telepítettek be, főképp azért, mert bőséges nyersanyaghozamot vártak tőle. Mára kiderült, hogy ez a kísérlet sokkal többet megmutatott az eredeti célkitűzésnél – számolt be a vállalat.
A Baranyai-dombság lankáin, a Mecsekerdő Zrt. Pécsváradi Erdészetének kezelésében áll egy idős erdő, amelyet 1897-ben telepítettek a korabeli erdészek. A hazánkban abban az időben egyre tudatosabbá váló erdőgazdálkodás számára izgalmas volt egy-egy újonnan behozott fafaj meghonosítása, így ezen a területen a környéken jól ismert csertölgy és nemes tölgyek mellett vörös tölggyel erdősítettek. Az észak-amerikai fafajt az 1700-as években hozták be Európába, de az erdőgazdálkodás csak a XIX. század végén ismerte fel a benne rejlő gazdasági potenciált.
A vörös tölgy idegenhonos, de nem invazív fafaj: Észak-Amerikában őshonos, gyors növekedésű, őshazájában nagy termetű, összefüggő erdőségek állományalkotó fafaja. A Dél-baranyai-dombság jó termőhelyein a vörös tölgy 30 métert meghaladó magassággal, kifogástalan törzsalakkal és 70-80 cm-es mellmagassági átmérővel fejlődött. A lenyűgöző növekedés eredményeként vált az egykori erdősítés erdőkísérletté.
A Mecsekerdő Zrt. idén a vörös tölggyel kapcsolatban egyebek mellett arra a megállapításra jutott, hogy a vörös tölgy adaptálása sikeres volt: hazánkban őshonos tölgyekkel és más fajokkal (például kislevelű hárssal, mezei juharral, mezei szillel, virágos kőrissel és csertölggyel) kiválóan alkot elegyes erdőtársulást; a mecseki termőhelyen és klímában is gyors növekedésű, a hazánkban őshonos tölgyekhez képest kétszer-háromszor gyorsabban növekszik, mintegy 80-90 éves koráig egészséges, ezután rohamos minőség- és egészségiállapotromlás jeleit mutatja; a vörös tölgy elegyes erdő ökológiai szempontból gazdag, magas biodiverzitású élővilágot biztosító erdőket alkot (magas természetességi fokú erdőkre jellemző mennyiségű rovar-, gomba és mohafaj jelenléte figyelhető meg az erdőkben) és a vörös tölgy jó minőségű, jól kezelhető, magas gazdasági értékkel rendelkező faanyagot termel.
A Mecsekerdő Zrt. összefoglalása szerint megállapítható, hogy a vöröstölgy-kísérlet sikeres volt, hiszen egy hazánkban jól fejlődőképes, gyors növekedésű, magas ökológiai értékű erdőket alkotó, értékes faanyagot nyújtó idegenhonos fafajt sikerült hazai körülmények közé adaptálni.