A Herman Ottó-tavon állítólag már két éve jelen vannak, többen a Pécsi-tónál is hódokat véltek felfedezni az utóbbi néhány hónapban, és nemrég kiderült, hogy a Kistónál is megjelent Európa legnagyobb rágcsálója. Utánanéztünk: bár nem találkoztunk hóddal, a megrágott fák nem hazudnak…
Az orfűiek Facebook-csoportjában már januárban megjelent a hír, miszerint „Megérkeztek a hódok Orfűre a Kistóhoz”. A mellékelt kép önmagáért beszélt, bizony senki más nem rágcsálja meg úgy a fákat, mint ezek a tömzsi, vastag farokkal „felszerelt” állatok.
Ma megnéztük a „tetthelyet”, és bár hódokkal nem találkoztunk, az ottlétüknek bizony tényleg van nyoma. A Kistó strandjától nem messze több fát is alaposan megrágtak, látni, hogy otthonosan érzik magukat ezen a területen. A várat nem találtuk meg, ugyanakkor gátat már építettek egy patakon, vagyis szorgosan alakítják az élőhelyüket.
Az említett Facebook-poszthoz érkezett hozzászólásokból kiderül, hogy az orfűiek egy része örül, vagy legalábbis nem zavarja, hogy a hódok bevették a Kistó környékét is, mások viszont aggódnak. A legkártékonyabb állatnak is nevezik (a hódok biztosan tiltakoznának, ha tudnának), más viszont jó hírnek találja, hiszen a természet akkor jó, ha él. Úgy tudjuk, a strand üzemeltetői, tartva attól, hogy a hódok megtizedelik az árnyékot adó fákat, valamiféle megoldást keresnek arra, hogy kordában tartsák az állatokat. Nem lesz könnyű.
A hódok védett állatok hazánkban, az eszmei értékük 50 ezer forint. A visszatelepítésük és az elszaporodásuk miatt azonban változtattak a szabályokon, egy 2022-es rendelet szerint engedéllyel lehet rájuk vadászni október 1. és március 31. között. Sőt, a hódgátakat is el lehet bontani, de csak a természetvédelmi hatóság engedélyével!
Érdekesség, hogy a hódból finom ételeket lehet készíteni: Tiszaalpáron például pörkölt lett a kilőtt rágcsálóból, de a farkából készített leves is nagyon ízletes.