Évtizedeken át a családok egyik kedvenc helye volt az Olympia étterem. Nem csupán a vasárnapi ebédeket töltötték itt, egy jó fagyi vagy sütemény miatt is szerették a helyiek. És akkor még meg sem említettük a műsoros esteket, céges bulikat, bálokat és az éjszakai bárt. A 61 éve épült jellegzetes étterem 1990 szeptemberében zárt be végleg. Az Olympia étterem történetének felgöngyölítésében a Régi Pécs blog volt segítségünkre!
Az ’50-es évek végén kezdték építeni
Az épületet sokan a szocreál építészeti stílusok közé sorolják, de ez nem helyes.
Az étterem épülete a homlokzaton és az enteriőrökben is megmutatott szerkezetével, lapos tetejével, egymástól világosan megkülönböztetett tömegeivel modern stílusú volt, illeszkedett a közvetlen szomszédjában már megépült lakóházakhoz.
– írja az építészfórum.hu.
Az ’50-es évek elején az építészek a rájuk ráerőltetett szocialista stílust az évtized végéhez haladva egyre jobban elhagyhatták. 1957-ben már nem kötötték az ebet a karóhoz.
Róma még sincs olyan messze?
Uránváros egyik jellegzetes épülettömbje az 1960-as római olimpia idején épült – emiatt kapta végül az „Olympia” nevet.
A két étteremből és egy cukrászdából álló épületet 1960. szeptember 4-én adták át ünnepélyes keretek között. Az átadón este divatbemutatót is rendeztek, amiben a Pécsi Állami Áruház és a Pécsi Nemzeti Színház dolgozói vettek részt.
A közösségi élet egyik középpontja
Hatalmas újdonságnak számított az Olympia akkoriban, nem csupán stílusában, hanem kínálatában is imádták a pécsiek. A vasárnapi ebédtől kezdve a hétvégi bálozásokon és koncerteken át az éjszakai életig sok mindennel kecsegtetett az egység. Páran így emlékeznek vissza a helyről a Régi Pécs oldalán:
„Ott ismertem meg a férjemet 1964 decemberében! Sokat szórakoztunk, táncoltunk ott, nívós, kedvelt hely volt.”
„Sokat jártunk ide az étterembe is, és a cukrászda részbe, mivel szombatonként bár volt. Egyik alkalommal az étteremben az asztalunk mellé Kazal László családjával foglalt helyett.”
„A presszó részen volt vasárnaponként jazzklub, olyan nevekkel, mint a Pege – Vukán – Kovács Gyula trió. Emlékszik rájuk valaki? „
„Rengeteget énekeltem a bárban. Mindig jó kis műsor volt, artistákkal, táncosnőkkel… De szép is volt!”
Micsoda feliratok!
És nem szabad elmenni a bányászok mellett sem, akikhez igazodott a hely
„1975-ben itt volt a szalagavatónk. Utána bányászként pár forintot elköltöttem az étteremben és a bárban is. Nagyon jó hely volt.”
„Itt reggeliztek a bányászok, ebédeltek, vacsiztak is. Munkásszállók voltak az Olympia mögötti épületek. Édesanyámnak segítettem a reggeliztetéseknél.”
Dalba is foglalták
1976-ban Cseh Tamás dalba foglalta az Olympia éttermet, Hova megy ma éjjel az Uránváros? címmel. Ugyan a dalt nem adták ki, de amatőr felvételen sikerült megőrizni az utókornak.
Egy korszak véget ért
A ’80-as évek beköszöntével rohamos hanyatlásnak indult az Olympia. A bányászat termelésének visszafogásával a hely közösségi élete is csökkent. A vége felé pedig nem volt több, mint egy átlagos külvárosi kocsma. Az utolsó korsó sört 1990. szeptember 31-én csapolták az Olympiában.
Ezt követően, 1991. április 4-én megnyílt az Olympia üzletház, az étterem és cukrászda pedig bezárt.
„Nem sötét bánya az Olimpia bárja
Ott minden nő csak a bányászt kívánja
Pezsgőben gyöngy van fényes pohárban
Príma dobos van az Olimpia bárban
És príma lányok, fülükben ékszer
Ha egyszer eljössz, jössz még hetvenhétszer
S még hetvenhétszer, s még hetvenhétszer
Vagy itt maradsz mindig és többé nem mész el”
– Cseh Tamás
Az Olympia étteremről készült fotókat galériánkban tekinthetik meg:
forrás: Régi Pécs, építészforum.hu