Címlap Balhé A rektorok sz...

A rektorok szerint politikai okokból diszkriminálja az EU a magyar diákokat!

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Magyarországon 63 felsőoktatási intézmény működik: államiak, egyháziak, magánintézmények és az alapítványi modellváltó egyetemek.

Valamennyi magyar egyetemi polgár számára, az egyetem fenntartójától függetlenül, diszkriminációmentesen biztosítani kell azt a jogot, hogy az Európai Unió oktatási, mobilitási programjaiban, valamint kutatási együttműködéseiben részt vehessen

– közölte közleményében a Magyar Rektori Konferencia (MRK), reagálva az úgynevezett Erasmus-ügyre.

A Magyar Rektori Konferencia Elnöksége elfogadhatatlannak tartja, hogy bármilyen természetű és jellegű politikai vita a magyar egyetemisták és egyetemi oktatók részvételét korlátozza az Európai Unió oktatási, mobilitási és kutatási együttműködési programjaiban.

Az ezen programokban való részvétel kivétel nélkül minden európai uniós ország valamennyi egyetemi hallgatója és egyetemi oktatója, kutatója számára egyformán elérhető kell, hogy legyen – közölték végül.

Amint azt a Pécs Aktuál megírta, az Európai Bizottság illetékesei december végén levélben értesítették többek között a pénzek kezelésével megbízott nemzeti hatóságokat, hogy

2024-TŐL NEM KAPHATNAK FRISS TÁMOGATÁSOKAT AZ EURÓPAI UNIÓ ÁLTAL FINANSZÍROZOTT ERASMUS+ EGYÜTTMŰKÖDÉSI ÉS OKTATÁSI CSEREPROGRAMBÓL, VALAMINT A HORIZONT EURÓPA KUTATÁSI ÉS INNOVÁCIÓS KERETPROGRAMBÓL AZOK A MAGYARORSZÁGI OKTATÁSI INTÉZMÉNYEK -. köztük a Pécsi Tudományegyetem, AMELYEK KÖZÉRDEKŰ VAGYONKEZELŐ ALAPÍTVÁNYI FORMÁBAN MŰKÖDNEK, VAGY AMELYEKET ILYEN ALAPÍTVÁNYOK TARTANAK FENN.

Gulyás Gergely szerint elfogadhatatlan és tűrhetetlen az, ami ebben az ügyben történik. Megjegyezte: hosszan lehetne sorolni azokat a nyugat-európai egyetemeket, ahol aktív politikusok ülnek a kuratóriumokban, a fenntartó testületekben.

A miniszter hangsúlyozta: amikor az Európai Bizottsággal megállapodtak, az összeférhetetlenségi szabályok esetében úgy járt el a magyar kormány, ahogy azt Brüsszel kérte.

Elmondása szerint Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter egyeztetni fog, remélik, hogy csak félreértésről van szó, és gyorsan tisztázható a kérdés. 

Az ügyre Orbán Viktor is reagált pénteken, és üzent a diákoknak is. Kijelentette: „akinek van gyermeke, az azért azt mondja, hogy hát miféle emberek ezek?”

LEHET, HOGY VAN EGY VITA MAGYARORSZÁG ÉS BRÜSSZEL KÖZÖTT, DE „MICSODA EMBER AZ, AKI BOSSZÚT ÁLL A MÁS EMBER GYEREKÉN?”

– fogalmazott. Hozzátette: ilyen emberek vannak Brüsszelben, akik egy politikai vitát úgy akarnak lerendezni, hogy bosszút állnak a magyar fiatalokon. A miniszterelnök szerint egyetlen magyar diákot sem érhet hátrány, a magyar állam kifizeti az ösztöndíjakat és a kutatásokat, és rendezni fogják a vitás kérdést Brüsszellel.