Címlap Balhé Kezdődhet az ...

Kezdődhet az Erasmus-per, magyar egyetemek perelték be az EU Tanácsot

Cikkünk frissítése óta eltelt 8 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az EU Bírósága befogadta hat alapítványi egyetem keresetét - a PTE nincs köztük. Ítélet másfél-két év múlva várható, hacsak az Orbán-kormány korábban nem teljesíti a szerződéskötéshez fűzött feltételeket, vagy ha Brüsszel alkut nem ajánl.

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint az Európai Unió Bírósága befogadta azt a pert, amelyet magyarországi egyetemek indítottak az EU Tanács 2022 decemberében hozott határozata ellen. Az uniós testület ebben megtiltotta, hogy az Unió szerződést kössön az alapítványi formában működő magyarországi intézményekkel, ami lényegében az Erasmus+ oktatási csereprogramból és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programból való ideiglenes kirekesztésüket jelenti. A hivatalos indoklás szerint a tiltás addig marad érvényben, amíg a magyar kormány nem szünteti meg az ilyen intézmények kuratóriumaira jellemző összeférhetetlenséget. A másfél éve zajló eljárásban mostanáig nem sikerült megállapodniuk a feleknek, bár az egyeztetések folyamatosak.

Hat egyetem, közöttük a Semmelweis, tavaly májusban beperelte az EU Tanácsot a határozat miatt az uniós bíróságon, amely egészen a közelmúltig a beadvány befogadhatóságát vizsgálta. Merkely Béla bejelentését – miszerint a bírák két hete befogadhatónak minősítették a keresetet – a bírói testület megerősítette a Népszavának. Ez azt jelenti, hogy elkezdődhet a per, amely valószínűleg másfél-két évig fog tartani.

A rektor viszont abban bízik, hogy az alperes EU Tanács még az év vége előtt „döntetlent” ajánl, azaz visszalép a pertől.

Az egyetem a brüsszeli döntés miatt több tízmillió eurót veszített, köztük a részvételt egy 14,4 millió eurós nagy egyetemi pályázatban – állította a Népszavának adott interjúban a rektor, aki szerint ezt az összeget kamatostul megkapják, ha megnyerik a pert.

Nem csak „döntetlen” esetén lenne vége a pernek, hanem akkor is, ha az Orbán-kormány az év vége előtt végrehajtja a brüsszeli kéréseket, és a nevezett felsőoktatási intézmények ismét szerződhetnek az EU-val, akkor természetesen okafogyottá válik a per.

A Pécs AktuálNAK MEGERŐSÍTETTÉK: a Pécsi Tudományegyetem nem vesz részt a perben, nem csatlakoztak a hazai univerzitászokhoz.


Kapcsolódó cikkünk a témában: