Címlap Balhé Volt-nincs bu...

Volt-nincs buszváró! Pécs vezetése elszállíttatta a kétfarkúak „kalyibáját” az Ágoston térről

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Ágoston tér: nem érkezett érdemi válasz, megőrzésre elszállították a várót” – írta közleményében a pécsi önkormányzat. Közölték azt is, hogy ezután megkezdik a lakossági igények felmérését. Vajon kell-e oda beálló vagy sem. A kétfarkúak szerint évek óta probléma, éppen ezért ők léptek, és telepítettek egyet – nyilatkozta korábban Martos G. Csongor, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt passzivistája.

A két ünnep között, saját költségből (nagyjából 150 ezer forintól) építették a kétfarkúak a buszvárót azért, hogy a pécsieknek ne kelljen ázniuk, ha várakoznak. A város azonban lépett, mert szerintük „nem volt komfortos” – jelentették a sajtóközleményben, amiben azt is leírták, hogy szívesen együttműködne a kétfarkúakkal a városvezetés, hogy egy másik helyet találjanak a színes építménynek.

Régebben Orfűn talált „gazdára” a buszváró

Évekkel korábban már próbálkoztak az Ágoston térrel a kétfarkúak. A korábbi városvezetés is elbontatta az építményt és azóta sem történt érdemi változás ezen a területe. Akkor mondjuk Orfű fogadta be a várót. Sőt, ők rendeltek még egyet.

A város vezetése szerint a buszváró nem illik bele a belvárosi látképbe.

A mostanit Ispitaalja fogadná be

– A vasúti pályaudvarnál, a MÁV Bérházzal szemben, a Rét utcánál, valamint a Mártírok útja-Megyeri út kereszteződésénél is égető szükség lenne egy esőbeállóra. Bízom benne, hogy hozzánk kerül az Ágoston térről száműzött létesítmény, a Biokom pedig segít a statikailag helyes kivitelezésben – írta korábban Barkóczi Csaba, fideszes képviselő.

A beálló anyagköltsége 150 ezer forint volt, amit ők álltak

Az MKKP reakcióját a témában itt lehet olvasni:

Egyebek mellett azt írták a BIOKOM-nak, hogy „felhívjuk a figyelmet arra is, hogy a pártunk által kihelyezett építmények minden esetben előzetesen készített típustervek alapján, minősített anyagból készülnek, melyre gyártója és telepítője (a Magyar Kétfarkú Kutya Párt) garanciát és felelősséget vállal.A helyszíni szemlén tapasztaltak alapján megállapítható volt, hogy az utcabútor elhelyezése, kialakítása igen, de komfortja még nem megfelelő, amelyet egyeztettünk is a helyszínen megjelenő kollégájukkal. Szilárd talajfedéssel és szélvédő oldalburkolattal még nem rendelkezik a buszváró, amelyekre megfelelő műszaki megoldásokkal rendelkezünk, ezek kivitelezését (pótlását) pedig jóval egyszerűbbnek tartjuk, mint a teljes utcabútor elbontása után egy új buszváró telepítését ugyanezen a helyszínen. Az építmény szerkezeti elemeiről a szemrevételezésen kívül műszaki leírással és statikai bizonylattal tudunk szolgálni.

Itt a város szombaton kiküldött sajtóközleménye:

A Magyar Kétfarkú Kutyapárt pécsi aktivistái december utolsó napjaiban előzetes egyeztetés és engedélyeztetés nélkül telepítettek egy fedett utasvárót az Ágoston téri buszmegállóba. Az akciót a párt a felmerült lakossági igényekkel indokolta, ugyanakkor eddig sem a pécsi önkormányzathoz, sem a BIOKOM NKft.-hez nem érkezett olyan jelzés, miszerint az Ágoston tér keleti oldalán lévő megállóban szükség lenne fedett utasváróra.

Az önkormányzat még decemberben kérte azt az építtetőktől, hogy a belvároshoz közeli városképtől idegen várót, más, olyan megnevezett helyszínen építsék újra, ahol azt a pécsi lakosok már kérték, egyúttal jelezte azt is, hogy szívesen együttműködik a párttal a megálló áttelepítésében.

Az utasváró esetében azonban nemcsak a helyszínválasztás, hanem az engedély nélküli kialakítás is felvet problémákat. A pécsi autóbuszmegállókat és azok tartozékait a BIOKOM NKft. üzemelteti, így felelőséggel tartozik az ott elhelyezett utcabútorokért, építményekért, eszközökért. Amellett, hogy az Ágoston téri építményhez semmilyen műszaki dokumentáció nem áll a városüzemeltetési társaság rendelkezésére, annak elhelyezése, kialakítása, komfortja sem megfelelő. A megálló jelenlegi formájában nem rendelkezik szilárd burkolattal, ezért csapadékos időben az utasok az átázott talajon, a sárban várakoznának, továbbá oldalborítás hiányában a váró szélvédelme sem megfelelő.

Az építtetőket a BIOKOM NKft. ügyvezető igazgatója is megkereste, először január elején írt nekik levelet, amelyben személyes egyeztetést kezdeményezett a buszváró áthelyezésével kapcsolatos teendőkről. Mivel a megkeresésre az aktivisták részéről válasz nem érkezett, az ügyvezető a hónap közepén újabb levelet küldött nekik. A párt végül reagált a levelekre, ugyanakkor érdemi választ nem adtak sem az áthelyezéssel kapcsolatos munkálatokkal, sem a lehetséges új helyszínnel kapcsolatban.

A városüzemeltetési társaság már korábban jelezte, hogy amennyiben január 22-ig nem történik érdemi egyeztetés az ügyben, az utasvárót elszállítják. Mivel érdemi párbeszédre az építtetők nem voltak hajlandók, ennek megfelelően a BIOKOM NKft. az építményt szombaton a telephelyére szállította. A váró valamennyi elemét ott őrzik mindaddig, amíg a tulajdonosokkal nem történik meg az egyeztetés a váró további sorsáról.

Ezzel együtt a cég megkezdte a buszváró iránti lakossági igények felmérését. Amennyiben a felmérésből az derül ki, hogy a környékbeli lakók valóban szeretnének fedett utasvárót a megállóba, gondoskodni fognak a műszaki követelményeknek megfelelő, és a városképbe illő utasváró kihelyezéséről, mint tették azt konkrétan 8 helyszínen is az elmúlt évben a város más részein.

Mind az önkormányzat, mind BIOKOM NKft. továbbra is szívesen fogadja az aktív és a közösségükért felelősséget érző pécsi civilek, illetve pártok segítségét és együttműködését, de ennek alapfeltétele a mindenkori jogszabályoknak megfelelő eljárás, vagyis az előzetes egyeztetés és engedélyeztetés. Csak így garantálható, hogy a segítő szándék valóban az indokolt kérések teljesítését szolgálja, és a jogszabályoknak megfelelő módon valósul meg.