A WHO először 2005-ben hirdette meg az Európai Immunizációs Hét programját, mely minden évben április utolsó hetében kerül megrendezésre, hogy felhívja a figyelmet a védőoltások fontosságára a betegségek megelőzésében és az életek megmentésében. Ezt fejezi ki az immunizációs hét hármas szlogenje is:
Megelőzés – Védelem – Immunizáció
Az oltás nem humbug
Az immunizáció egy globális egészségügyi és fejlesztési sikertörténet, évente milliók életét menti meg. A védőoltások csökkentik egy adott betegséggel való megfertőződés kockázatát, a saját szervezetünk természetes védekezését használva építik ki a védelmet – írta meg közleményében a pécsi Egészséges Városért Alapítvány.
Amikor oltást kapunk, akkor a saját immunrendszerünk válaszol.
Jelenleg több mint 20 életveszélyes megbetegedésre létezik védőoltás, mint például a tuberkulózis, gyermekbénulás, kanyaró, szamárköhögés. A WHO becslései szerint a védőoltásokkal évente 2-3 millió halálozás előzhető meg.
Az oltásoknak kiemelt szerepük van a COVID-19 világjárvány leküzdésében is!
Az oltások meghatározó új eszközei a COVID-19 elleni küzdelemnek. Segítségükkel életeket menthetünk és véget vethetünk a járványnak. A biztonságos és hatékony oltóanyagok gyökeres változást fognak hozni, de addig is fontos a járványügyi intézkedések betartása, a maszkviselés, a fizikai távolságtartás és a tömegek elkerülése.
A Magyarországon elérhető koronavírus elleni oltóanyagokról az alábbi oldalon található részletes információ, az oltásra pedig itt jelentkezhetnek.