Megható és egyben felelősségteljes pillanatnak lehettünk tanúi a minap Pécsett. Egy olyan „tanúsítvány” átadójára hívták szerkesztőségünket, ahol nagyon lelkes és lelkiismeretes családok kaptak zöld lámpát (papírt) arról, hogy állami gondozásba került gyermekeket egy szeretetteljesebb környezetbe nevelhessenek. Leegyszerűsítve: a saját otthonukba fogadjanak olyan csecsemőket és/vagy nagyobb gyermekeket, akik valamilyen oknál fogva elveszítették vér szerinti családjukat.
„Nem harmadik gyermeket vállaltunk, hanem kettő másikon szeretnénk segíteni”
Kovácsné Lenkó Júlia gépésztechnikusként dolgozott a BAT-nál, mielőtt gyesre ment. Férjével két saját gyermeket nevelnek. Amikor szóba került, hogy egy harmadikat is szeretnének, úgy érezték, azzal nem biztos, hogy teljes lesz az életük.
– Gyermekkorom óta nagyon szeretnék segíteni. Amikor a harmadik gyermek szóba került, éreztük, hogy többet tudnánk tenni, ha örökbe fogadnánk egyet vagy kettőt. Úgy gondolom, ez volt a legjobb döntésünk – mondta Júlia.
Amikor arról kérdeztem, hogy mennyire olyan ez, mint a filmeken, azt válaszolta: sokkal nehezebb. De ad annyi erőt és annyi pluszt, hogy mindennap érdemes legyen felkelni és végezni ezt a szép hivatást.
– Lehet, hogy nehéz, lehet, hogy kemény. De úgy gondolom, hogy azokon a gyerekeken, akiken emiatt segíteni tudunk, mert tudjuk milyen körülmények között érkeznek ide, mindennél fontosabb – hangsúlyozta Júlia, akinek eltökélt szándéka, hogy a nevelt gyermekeinek megtanítja majd a kertészkedést és a saját zöldség-gyümölcs termesztését.
„Úgy alakítjuk ki a családi házat, hogy elférjen négy gyermek”
– A két tesó már nagyon várja a másik kettőt. Nem számít, hogy fiú vagy lány érkezik hozzánk. Semmilyen elvárásunk nincs, csak az, hogy segíteni tudjunk – mondta a kétgyermekes asszony.
Nevelőszülők, akiket komoly szűrőn keresztül vizsgálnak
Júlia 60 órás alapképzésben vett részt Pécsett, hogy vállalni tudja a nevelőszülőséget. Ez idő alatt nemcsak információkkal látták el, hanem nagyon komoly szűrőn is átesett.
– Mind személyiségben, életkörülményben alkalmasnak kell lenni, hogy belevágjanak ebbe a folyamatba. A jelentkezést követően rengeteg dokumentumot kell benyújtani, hogy a képzés végén hivatalos „működési engedélyt” kapjanak. Ennek eredménye, hogy nevelőszülőként gyermekeket gondozzanak – mondta Szénássy Ágnes, a Baranya Megyei Nevelőszülői Hálózat vezetője.
Nem örökbefogadás, hanem nevelőszülővé válás
Ez azt jelenti, hogy a családjukat vesztett gyermeknek átmeneti időre (de előre sosem lehet tudni, hogy mennyi ideig) biztonságot, otthont, szeretet adnak azok a nevelőszülők, akik vállalják a gondozást. Ez addig tart, amíg szükség van rá. Baranya megyében jelenleg 110 nevelőszülő van, most 5 új család kapott tanúsítványt. Sajnos egyre több gyermek vár nevelőszülőre.
A nap 24 órájában az otthonukban gondoskodnak a gyermekekről
– Ezek a nevelőszülők igyekeznek mindent megadnak ezeknek a gyermekeknek, ami tőlük telhető. Sőt, igyekeznek olyan pluszt is, amit a saját családjukban nem kaptak meg – tette hozzá Szénássy Ágnes.