És arról, hogy most kinek milyen fajtára is van szüksége igazából és miért.
„Egy egészségügyben dolgozó tette közzé a következő információkat egy speciális csoportban.
Coronavirus: 0,01 µm
Mind az FFP, az N es KN rendszerek a 0,3 µm méretű részecskékkel szembeni védelmet írják le, ami a vírusnál jóval nagyobb tartomány, akkor hogyan védenek mégis ezek a maszkok?
- A 0,3 µm-nél kisebb részecskék Brown mozgást végezve könnyen fennakadnak szűrökön, így miattuk nem kell nagyon aggódni. Azért a 0,3 µm-re koncentrálnak a maszkok tesztelésekor, mert ez a „legjobban penetráló mérettartomány“ (most penetrating particle size) vagyis (MPPS) tehát ezt kell kiszűrni.
- A Koronavírust továbbra is úgy tekintjük, hogy főként cseppfertőzéssel terjed, azaz szüksége van kis cseppekre, aerosolra, amik legtöbbszor ennél nagyobb tartományba esnek.
- FFP1 ~80%, FFP2 ~ 94%, N95 ~95%, FFP3 es N100 ~99.97%-át szűri ki a 0,3 µm méret tartományú részecskéknek.
- Azonban a százalékos számoknál jóval fontosabb a hézag mentes zárás! Minden 94-95% fölötti maszkot elfogadhatónak tekintenek a nemzetközi viszonylatban. Azonban rendkívül fontos a megfeleló módon való viselet, és “zárási teszt”
- A szeleppel ellátott maszkok a kilégzést könnyítik meg, a párásodást csökkentik, azonban a kifelé távozó levegőt nem szűrik. Ezért beteg emberre sose adjunk ilyen maszkot! (Vagy ha mi betegek vagyunk…)
Sebészi (orvosi) maszk:
- Lazán záró maszk, amit arra terveztek, hogy megakadályozza a viselő testnedveinek távozását, azaz, hogy pl. védje a beteget a sebésztől, vagy a koronavírusos környezetét.
- Ettől függetlenül az anyagát illetően azért elég erős kis szűrőberendezés, egyes tanulmányok szerint 0.02 méretű részecskéket is fel tud fogni 90%-os hatásfokkal. A legnagyobb baj vele, hogy lazán zár, és így az orrnál, vagy a pofiknál lévő résnél szabadon áramlik a levegő.
- Amikor a beteg nem köhög, nem kiabál az arcunkba, nincs az orrába nagy nyomással oxigén vezetve, és éppen nincs tubus a tracheájába, amit épp leszívunk, akkor nem keletkezik nagy mennyiségben olyan aeroszol amitől rettegnünk kéne, és jó eséllyel a sima sebészi maszk is megfelelően véd.
Ezt azért kell erősen megfontolni, mivel világhiány van a maszkokból, és oda kell irányítani az FFP maszkokat ahol valóban szükség van rá. A legtöbb ország ehhez alakítja a protokolljait.
Porszívózsákból és pólóból készült maszkok
- Egy kutatás szerint a porszívó zsákból készült otthoni maszk egészen jó szűrő lehetne, megközelíti a sebészi maszkok szűrő fokozatát. Azonban sajnos nagyon nehéz levegőt venni rajta. Így egyes ajánlások a sima póló pamut anyagot ajánlják, mert jól lehet rajta levegőt venni és mivel ez is kiszűr ~70%-ot a 0.02 µm méretű részecskékből, míg a sebészi maszk ~90%-ot.
- Szerintem nekünk egészségügyi dolgozóknak hangsúlyozni kellene, hogy az átlagember igenis hordjon valamit a boltban, vagy a munkahelyen, amit tud! Ne vásárolja fel az FFP3 maszkokat, de például varrt maszkot, vagy egyszerűbb kozmetikai maszkot hordani ettől még segítség lenne a vírus elleni harcban. Persze a kézmosás és az otthon maradás továbbra is a legfontosabb tanács.
A mi kórházunkban ez lett végül az előírás, így a legtöbb egészségügyi dolgozó, aki COVID-19 fertőzött beteggel dolgozik NEM fog hordani FFP-s maszkokat csak sima sebészi maszkot.
Nem gondolom, hogy ez hibás eljárás lenne… Szerintem a maszkoknál sokkal fontosabb a védelem többi aspektusára odafigyelni, mert a részletekben rejlik a titok: oktatás a maszkok helyes fel- és levételéről, védőköpeny, szem védelem, helyes kézmosás, felületek tisztítása, kórházi szobák levegőztetése, betegekre maszkot adni. „