Címlap Egészség Teljesítmény ...

Teljesítmény alapján fizetnék az orvosokat, praxisokat szüntetnének meg

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Elkészült az egészségügyi reformjavaslat végleges változata. A Népszava szerint mintegy fél tucat törvény módosítását kezdeményezi az egészségügy átalakításáról szóló csomaggal a területért felelős belügyminiszter, Pintér Sándor. A végleges terveket – amelyek már túl vannak a tárcaközi egyeztetésen – Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár szerdán juttatta el a szakmai szervezetekhez. A kamarák vezetői a jövő hét elején személyesen is véleményezhetik az olvasottakat, találkozóra várja őket az államtitkár.

A lap cikke szerint a megyei centrumokban koncentrálnák azokat az ellátásokat, amikhez a legtöbb szakemberre van szükség. Emiatt várhatóan többet kellene utazniuk a betegeknek, ami sokszor most is így van, mivel orvosok és ápolók híján rengeteg ellátás szünetel szerte az országban. A belügyminiszter most már külön rendeletben dönthetné el, hol, milyen ellátást nyújtanak.

A városi kórházak a megyei központok telephelyeikké válnának, és főleg egynapos műtétekkel, belgyógyászati, szülészeti és sürgősségi ellátással foglalkoznának. A centrumkórházak szabadon vezényelhetnék a dolgozókat, akiknek a bére teljesítménytől függően akár 40 százalékkal nőhetne, vagy 20 százalékkal csökkenhetne is.

A Népszava szerint a korábbi változathoz képest kevésbé hangsúlyos a szabad orvosválasztás megszüntetése, a kórházi látogatás korlátozása viszont benne maradt.

Az alap- és középfokú végzettségű szakdolgozóknak 32 százalékos, a diplomásaknak 55 százalékos béremelést javasolnak. Így érnék el a szakdolgozók az orvosi fizetések 34 százalékát.

Közben viszont több bérpótlékot megszüntetnének, illetve egy részüket beépítenék az alapbérbe.

További fontos változások:

  • 2028-ig megszüntetnék az 1200 főnél kisebb háziorvosi praxisokat. A körzethatárokról az Országos Kórházi Főigazgatóság dönthetne.
  • Budapestet kivéve mindenhol az Országos Mentőszolgálatra bíznák az orvosi ügyelet megszervezését.
  • Az ápolási osztályokat szakápolási központokká alakítanák, és átadnák a szociális szférának.
  • Állami cégben központosítanák a laborszolgáltatást.