Annyira gyorsak a felületi hullámok, hogyha Horvátországban földrengés van, akkor 1.5 perc alatt Pécsett is lehet érezni. Pedig az epicentrum 160 kilométerre található városunktól - mondta Czirok Lili, a PTE TTK Földrajzi és Földtudományi Intézet Földtani és Meteorológiai Tanszék tudományos segédmunkatársa egy videóbejegyzésében.
A károkat a felületi hullámok okozzák
Ezek elképesztő sebességűek. Kilométer/másodpercben mérhető. Mire egy-egy ilyen felületi rezgés a horvátországi epicentrumtól Pécsre érkezik, az másfél percet vesz igénybe, ami valljuk be, nem túl sok idő.
Az utórengéseket még Észak-Amerikában is érezték
Az előző napokban is voltak olyan utórengések, amelyeket nem csupán Pécsett, de Ausztriában, Csehországban is érezni lehetett. Sőt, Észak-Amerika partjainál i bemérték.
Az egész Földet körbejárhatja a mozgás
– Adott esetben, ha egy földrengés által felszabadult energia hatalmas, akkor akár az egész Földet körbejáró földrengés hullámok jöhetnek létre. Ilyen volt például a chilei földrengés is – jegyezte meg Czirok Lili.
Afrikai lemez az eurázsiai lemez alá tolódik
Emiatt komplex mozgási rendszer jön létre.
Nem lehet megjósolni a földrengéseket
Korai riasztásra van lehetőség, amit elsősorban a katasztrófavédelemnek adnak le. De 10 másodperc már elég arra, hogy bebújj az asztal alá.
Az előadást és tudományos szemléltetést az alábbi videóban tekintheti meg: