Címlap Egyetem Mosolyra fel!...
Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) 3D Nyomtatási és Vizualizációs Központja két korszerű háromdimenziós nyomtatóval lett gazdagabb. Az új nyomtatók folyékony műgyantát szilárdítanak meg lézerfény segítségével, ami az egyik leginkább költséghatékony és legmodernebb eljárás a 3D-nyomtatók világában. Az új eszközökkel többek között

  • fogínymodelleket,
  • fogívmodelleket,
  • fogászati sebészeti fúrósablonokat,
  • fogászati koronákat és hidakat, valamint
  • fogszabályozó és harapásemelő síneket is tudnak készíteni, ezzel is támogatva a PTE-n zajló fogorvosképzést.

A Rapidshape D20+ 3D nyomtató – amelyből kettőt kapott ajándékba a Pécsi Tudományegyetem – úgynevezett DLP- (digital light processing) technológiával működik. Ennek lényege, hogy a nyomtatni kívánt modell keresztmetszeti geometriájának megfelelően a lézerfény rétegenként szilárdítja meg a folyékony műgyanta alapanyagot. A nyomtatást követi az utómunkálat, melynek fontos elemei az alkoholban való mosás, mely eltávolítja a modellen maradt, felesleges műgyantát, valamint az UV kamrában való utókezelés, ami által a modell eléri a végső szilárdságát.

Ennek a típusú nyomtatónak a legfőbb előnye, hogy számos alapanyaggal lehet használni, így például biokompatibilis anyagokkal és olyan folyékony fotopolimerekkel is, melyek térhálósodva nemcsak szilárdak, de rugalmasak is lesznek. Ezt a szakemberek fel tudják használni fogászati modellek készítésekor a lágyrészek megalkotására. Korábban öntéssel, szilikonból hozták létre az ínyt, mostantól az új nyomtatókat használva nyomtatni is tudják majd a lágyrészeket.

A felajánlott két nyomtató és az utómunkálatokhoz kapott alkoholos lemosó és UV-kamra együttes értéke mintegy tizennégymillió forint.

(Fotók: Csortos Szabolcs)