Várható időjárás az ország területén csütörtök éjfélig
Ma a változóan felhős égkép mellett az ország legnagyobb részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat, délnyugat felől megnövekszik, majd meg is vastagszik a felhőzet, amelyből este a Nyugat-Dunántúlon már előfordulhat havas eső, havazás. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmeneti csillapodást követően estétől a délire forduló szél támad fel egyre többfelé. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között várható. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet.
Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.
Csapadék alig van, a nyarak egyre forróbbak – páros lábbal rúgta ránk az ajtót a klímaváltozás. Aminek persze a növények, köztük a fák is alaposan megisszák a levét, nincs mese, a szárazságot jobban tűrő fajok felé kell fordulnunk. Erről beszélgettünk a pécsi Huber Kálmánnal, aki mintegy húsz éve a fásszárúak szakértője.
A szlogent jól ismerjük: Pécs a mediterrán hangulatok városa. Azért, hogy ez valóban így legyen, s ne csak a levegőbe puffogtatott üres szólamként maradjon meg, nagyon sokat tehetünk azzal, hogy olyanná is varázsoljuk a városunkat, ami ehhez a hangulathoz passzol. Nagy szerepet játszanak ebben a közterületeken elhelyezett növények, amelyek kapcsán anno bizony át kellett alakítani az illetékesek, a város vezetőinek gondolkodását – szerencsére vevők voltak az újításokra, köszönhetően nagyrészt Nagy Ervinnek, Pécs főkertészének.
Persze a berögzült dolgokat, az emberek gondolkodását nagyon nehéz megváltoztatni, maga a szakma is nagyon lassan, nehézkésen reagál. Úgy tűnik, a magyarok nem igazán fogékonyak az újra, a nóvumra.
„Pedig tényleg nem kell megijedni az új fajoktól. Sajnos azt kell mondjam, a kertkultúra terén Magyarország lemaradása Nyugat-Európához képest nagyobb, mint gazdaságilag.”
De ha már itt tartunk, arra kértük a pécsi szakembert, aki egyébként Máriagyűdön egy csodálatos dendrológiai magángyűjteményt teremtett meg csupa különleges fásszárú növénnyel, hogy adjon tippeket, ötleteket ahhoz, miként változtassuk meg a kertjeinket. Milyen növényeket ültessünk, és melyek azok, amelyektől, ha fájó szívvel is, de szép lassan meg kell válnunk!
És hogy miket ültessünk?
Ha dísznövényekről van szó, akkor a fentebb is említett délszaki fajok irányába kell mozdulni! Jöhetnek az örökzöld tölgyek, a magnóliák. Huber Kálmán szerint téves megközelítés, hogy a fenyőknek is befellegzett a Mecseken, csak éppen rossz a „vérvonal”. A lucnak és a feketefenyő osztrák alfajának valóban nem ízlik már az itteni klíma, de be lehet hozni megfelelő fajokat, mint például a mandulafenyő, az aleppói fenyő, vagy a feketefenyő megfelelő alfajait, a dalmátot, az ibériait, a korzikait, továbbá a cédrusok is nagyobb hangsúlyt kaphatnának.
Az erőműben égetésre ítélt fát adják inkább a lakosságnak – javasolja a Civilek a Mecsekért Mozgalom
Következő sztori
Már bőszen „csicskapártozza” a Jobbikot Jakab Péter, aki azért a fizetését felveszi!
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.ElfogadomAdatkezelési tájékoztató