Meglepő szempontra hívta fel a figyelmet a közismert pécsi büntetőjogász, Prof. Dr. Herke Csongor a Till Tamás-gyilkosság jogi kavalkádjában.
Részletes beismerő vallomást tett Till Tamás gyilkosa, de nem büntethető, mivel a huszonnégy éve elkövetett bűncselekmény idején még fiatalkorú volt, így a büntethetősége tizenöt év után elévült – jelentette ki korábban Petőfi Attila főkapitányi biztos és Bogdány Gyula, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályának vezetője.
A 11 éves Till Tamás 2000. május 28-án tűnt el Baján, miután szülei engedélyével egy gyermeknapi rendezvényre ment kerékpárjával. A fiút sokáig eltűntként keresték, majd idén a rendőrség a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészségtől kapta azt az információt, hogy Till Tamást megölték huszonnégy évvel ezelőtt. Az információ azt is tartalmazta, hogy a holttestet egy Bajához közeli tanyán lévő műhelyben bebetonozták. A kutatás eredményt hozott, a maradványok genetikai vizsgálata pedig megerősítette, hogy Till Tamást találták meg, ugyanakkor az is bebizonyosodott, hogy halálát súlyos bántalmazás okozta.
A napokban körözést adtak ki Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított F. János ellen, majd nem sokkal később a főügyészség ügyésze megerősítette, hogy a férfi „megkerült” – számolt be erről az Index. A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség álláspontja szerint nem évült el a Till Tamás sérelmére elkövetett emberölés, de ezt több jogtudós is cáfolta.
A Parlament csütörtökön elfogadta a Till Tamás-gyilkossággal összefüggésben benyújtott, a Büntető törvénykönyvet módosító javaslatot.
A módosítás indoklásában így fogalmaztak:
A törvényjavaslat célja, hogy a Büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény jelenleg hatályos normaszövegével összefüggésben esetlegesen felmerülő jogértelmezési bizonytalanságot megszüntesse, és egyértelművé tegye azt a következetes jogalkotói akaratot, amely szerint az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmények – függetlenül attól, hogy azokat felnőttkorúak vagy fiatalkorúak követték el – soha nem évülnek el.
A benyújtók leszögezték: „Egy életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető súlyos bűncselekmény – mint például a minősített emberölés esetei – esetében a zéró tolerancia elve érvényesül.”
Csakhogy vannak olyan jogi szempontok ebben az ügyben, amelyeket muszáj figyelembe venni, vagy még az is előfordulhat, hogy a kisfiú gyilkosa milliókkal a zsebében távozik majd, ha kártalanítási pert indít.
Ennek részleteiről és okairól Prof. Dr. Herke Csongor gyakoroló büntetőjogász beszélt a Pécs Aktuálnak.
Az interjú itt meghallgatható:
(Borítókép forrása: BLIKK)