„A népszavazás a kormányváltás előszobája” – közölte Márki-Zay Péter a napokban közösségi oldalán, hozzátvéve, hogy „a népszavazáshoz vezető úton megtettük az első lépéseket. Közösen, több, mint 200 ezer honfitársunkkal, akik támogatásukról biztosították az ügyet.
Minden adott hozzá, hogy április 3-án, a választás napján a Fidesz hazug kérdései mellett a szociális népszavazás kérdései is szavazólapra kerüljenek”
– írta ki a miniszterelnök-jelölt, de kiderült, tévedett. Nincs egyedül, tévedett ugyanis Karácsony Gergely is, aki a Telexnek azt nyilatkozta pénteken, hogy „nincs jogi akadálya annak, hogy április 3-án az ellenzék kérdéseiről is megtartsák a népszavazást”. Ez a kijelentés azonban legfeljebb csak kommunikációs fogás lehet az ellenzék részéről – jegyzi meg a lap.
És még csak nem is a Fideszen, vagy a különféle testületeken múlik ennek kiírása.
A jobboldalisággal nem igen vádolható Political Capital (PC) hosszú posztban tette helyre egyebek mellett – ha indirekten is – Márki-Zay Pétert ebben az ügyben. Az elemző cég azt írta ugyanis, hogy az ellenzéki pártok azt kommunikálják, hogy „akár az április 3-ai választással egy időben még megtartható a népszavazás, politikai kommunikációs szempontból érthető: nem így lesz, de ezt a törvény kereteire és az érintett intézmények lassúságára foghatják”. Szerintük viszont
100%, hogy idén áprilisig nem fog tudni átfutni a rendszeren az ellenzéki népszavazás, az eljárásjogi szabályok miatt, amelyek persze ismertek az ellenzéki pártok előtt is.
A PC részletezi is, mi az, aminek meg kell történnie ahhoz hogy a népszavazás valóban népszavazássá váljon:
- Aláírások ellenőrzése (max. 60 nap)
- Jogorvoslati határidő (5 nap)
- Jogorvoslati kérelem elbírálása – Kúria (max. 5 nap)
- Az Országgyűlés elnökének tájékoztatása (max. 8 nap)
- Az Országgyűlés elnöke bejelenti a kezdeményezést az Országgyűlés ülésén (legközelebbi ülésnap)
- Az Országgyűlés elrendeli a népszavazást (max. 30 nap)
- Az Országgyűlés határozatának közzététele a Magyar Közlönyben (max. 8 nap)
- Jogorvoslati határidő (15 nap)
- Jogorvoslat elbírálása – Alkotmánybíróság (max. 30 nap)
- A népszavazás kitűzése – köztársasági elnök (max. 15 nap)
- A népszavazás napja (a kitűzéstől számított 70-90. nap, rátűzés esetén min. 50 nap)
Ha a fenti aktusok mindegyike csak 1-1 napot venne igénybe, már akkor sem volna lehetőség április 3-ára kitűzni a népszavazást (a két jogorvoslati határidőt természetesen ki kell várni)
-magyarázza a Political Capital, hozzátéve, hogy ha pedig minden időkeretet maximálisan kihasználnak, akkor akár októberig is elhúzható a folyamat.