Elgondolkoztál már azon, milyen lenne a városon kívül élni? Új cikksorozatunkkal olyan településeket mutatunk be, amelyek az elmúlt években sokat fejlődtek és azt az ott élők is élvezik. A baranyai Szemelyen jártunk.
Szemely község egy közepes nagyságú falu, mely Pécstől csupán 15 kilométerre fekszik. A török hódoltság gyökeresen átalakította a falu népességét: jelentős számban érkeztek horvátok, akik közé csak a 19. században települtek magyarok. A település lakossága túlnyomó részt római katolikus.
– Fő vonzereje, hogy zsáktelepülés, de mégis sűrűn jár a busz. Központja az elmúlt időszakban teljesen átalakult, megszépült. A falu nyugodt, békés és barátságos – mondta Kumli József, Szemely polgármestere.
Szemelyt a jó elhelyezkedése miatt egyre többen választják. Az 500 lelkes településre sok fiatal költözik ki a közeli Pécsről és alapít családot. Éppen ezért mind az üres telkek, mind az eladó házak gyorsan gazdára találnak. Jelenleg is csupán egy eladó házról tudnak Szemelyben.
Olyan bolt és kávézó van, amit a városok is megirigyelnének
A falu központjában horvát-magyar közösségi ház épült, ami egyszerre több rendezvénynek is helyet tud biztosítani. Nem elhanyagolható, hogy a falu közösségi életét erősíti, hogy hetente összejárnak az itt élők. Péntekenként például ping-pongozni.
– Szemelyben van egy élő kulturális közeg, amely régi szemelyi identitást is őrzi. Ez a régi identitás a falu nemzetiségéből származik, mert eredetileg ez egy horvát nemzetiségű falu. Ma már a falu 60-70 százaléka magyar ajkú, de mégis a kisebbségben lévő identitás erősen
jelen van a településen. A barátságos környezetet ez is biztosítja – nyilatkozta korábban a térség országgyűlési képviselője, Hoppál Péter.
Az elmúlt évek fejlesztéseinek az idősebb generáció is haszonélvezője
– Idősek is lakják a települést, illetve sokan nem a városban dolgoznak, nekik mindenképpen nagy előny a megújult egység. Itt minden olyan alapvető élelmiszer elérhető, ami a hétköznapokban szükséges – mondta Mester Csaba Tamás, a bolt vezetője.
A falu közepén található kisboltra 50 millió forintot tudtak fordítani. Ezen kívül a közösségi teret is fejlesztették, amihez pályázni is tudtak.
– A szemelyieknek egy egyedi kormány döntés értelmében egy 25 éves álmukat sikerült megsegíteni, amelynek keretében egy kultúrházat építhettek. A kultúrházhoz, mint egy dominóhoz beilleszkedett új elemként a falu új bölcsődéje, valamint egy olyan piactér, ami a helyi termelőknek hivatott ott pozícionálni – mondta korábbi interjújában Hoppál Péter.
Itt új térkövet fektettek, ami meghatározza a falu központi terét is. Mindezt igyekeztek úgy kialakítani, hogy tükrözze az itt élő nemzetiségek, azaz a horvát és a magyar kultúrát.
A fiatal családosok örömére elkészült az új minibölcsőde is
A falunak lehetősége nyílt, hogy pályázzon mini bölcsőde építésére, ami szintén a központban helyezkedik el, nem messze a közösségi épülettől. A teljesen új bölcsőde jelenleg hét gyermek ellátását biztosítja, de sokkal többen szeretnének beiratkozni. Az intézmény működéséhez szükséges eszközök, bútorok és berendezések beszerzése mellett játszótér is épült az ingatlanon.
– Nagy segítséget nyújtunk a szemelyi családoknak azzal, hogy a gyerekek napközbeni felügyeletét meg tudják helyben oldani. Ez talán az anyukáknak segítség, ha vissza akarnának térni a munkaerőpiacra – mondta Schiffer Szilvia intézményvezető.
A falu épületeinek felújítása mellett, megújult a bekötőút és új eszközökkel szerelték fel az orvosi rendelőt is. Az elmúlt 5-6 évben több mint félmilliárd forint támogatás érkezett a településre.
EZ IS ÉRDEKELHET: