Hagyományosan városi keresztúttal emlékezik meg a pécsi keresztény közösség Jézus Krisztus szenvedéseire. A pécsi belvárosban zajló eseményt, amelyre ezrek kíváncsiak minden évben, a pécsi püspök szervezi. Feltűnő azonban, hogy a pécsi jobboldali politikai közösség vezető politikusait szinte sosem látni itt - sem fideszes, sem KDNP-s városi politikusok nem teszik tiszteletüket ezen a megemlékezésen legtöbbször. Eközben Péterffy Attila állandó szereplője, sőt: közreműködője a keresztútnak.

A Pécs Aktuál minden évben tudósít a keresztény ünnepekről, eseményekről, ugyanis olvasóink jó része kíváncsi arra, mi történik ezeken. Ráadásul, mivel Pécs püspöki város, évszázadok óta a városi hagyományok fontos részét képezik ezek a katolikus ünnepek, vallási megmozdulások. Tudósítóinknak azonban rendre szóvá teszik – hol a közönség, hol az egyházi vezetők soraiból azt -, hogy hiányolják a jobboldali politikusokat ezekről. „Féloldalasnak” érzik ugyanis azt, hogy míg a „baloldali” városvezetők minden évben jelen vannak és képviselik Pécset, addig ugyanez már nem mondható el a pécsi Fideszről és a pécsi KDNP-ről.
Lapunk most utánajárt annak, hogy mi lehet az oka, hogy a pécsi jobboldali vezető politikusok rendre nem jelennek meg ezen a különösen fontos keresztény eseményen. Idén sem voltak ott, közösségi oldalaikon sincs nyoma annak, hogy legalább „magánemberként” részt vettek volna.

A Pécsi Egyházmegye Jézus Krisztus feltámadásának ünnepére, a húsvétra való készület jegyében Pécs városában évenkénti váltásban a passióval, illetve a városi keresztúti ájtatossággal eleveníti fel a Jeruzsálemben 2000 évvel ezelőtt történt eseményeket. Idén városi keresztút volt, ami egyben azt is jelenti, hogy passiójátékot a Tettyén legközelebb 2026-ban rendeznek újra. (Ez azóta van így, hogy Felföldi László lett Pécs püspöke, korábban egyszerre volt Passiójáték és Keresztút is a városban – a szerk.)

A keresztúti ájtatosság keretében Pécs történelmi belvárosában a Kossuth tértől a Dóm térig 14 stáción keresztül – szimbolikus módon hordozva a Megváltó keresztjét – élhetik át Jézus Krisztus keresztútjának, szenvedésének és kereszthalálának eseményeit mindazok, akik ebben részt vesznek.

Jézus Jeruzsálemben mintegy másfél kilométeres úton – Pilátus palotájától a Golgotáig – hordozta a keresztet – olvasható a Pécsi Püspökség leírásában. A hagyomány szerint Szűz Mária – Szent Fia feltámadása után – gyakran végigjárta ezt az utat, évszázadokkal később pedig emléktáblákat állítottak a keresztút egyes állomásainál, melyek ma ismert 14 stációja a középkorban alakult ki.

A pécsi városi keresztúti ájtatosságban a menet együtt halad a kijelölt útszakaszon, az egyes stációkat nem jelzik külön táblák. A keresztútjáráshoz annak bármely pontján szabadon lehet csatlakozni. Az ájtatosságra világnézeti és felekezeti hovatartozástól függetlenül hívnak és várnak minden érdeklődőt minden évben.

„A keresztút üzenete, hogy végigjárva azt, jobb emberként élhetjük tovább az életünket, egymással összetartva, jobban odafigyelve a körülöttünk élőkre”
– közölte Felföldi László püspök a városi keresztútjárás lelki adományairól.

Ezért nem látni sem fideszes, sem KDNP-s vezetőt Pécsen
Lapunk úgy tudja, a pécsi jobboldal vezető politikusai tudatosan nem jelennek meg ezen a keresztúti eseményen. Ezt azzal indokolják, hogy szerintük „visszás” az, hogy a püspök baloldali politikusokkal „viteti” Jézus keresztjét – idén Péterffy Attila mellett Zag Gábor, alpolgármester is ott volt -, ráadásul olyan politikusokkal, „akik életükkel, munkásságukkal messze vannak a kereszténységtől„. Úgy gondolják: egyáltalán nem kellene politikusoknak szerepelni a műsorban, mert ez eltereli a figyelmet a lényegről.
Ez az érvelés azonban tudomásunk szerint kissé sántít. Ugyanis korábban, amikor még más püspök szolgált Pécsett, és egy napon volt Keresztút és Passiójáték is, és nem vitte politikus a keresztet, akkor sem lehetett látni fideszes és KDNP-s vezetőket ilyen ünnepekkor. Két kivétel volt többnyire: Páva Zsolt rendszeresen részt vett ezeken, illetve Kővári János az ÖPE vezetője, akik egyébként közismerten és vállaltan keresztények is. (Utóbbiról úgy tudjuk, magánemberként, a tömegben most is ott van ezeken; Páva Zsoltról nincs információnk – a szerk.)
Úgy tudjuk,
Felföldi László püspök tisztában van a jobboldali politikusok kifogásaival,
de azt az elvet képviseli, hogy a város közösségének jót tesz az, ha látják a polgármestert, vagy az önkormányzat vezetőit ilyen keresztény eseményeken is, mert ez segíthet az árkok betemetésében. Jézus pedig akár a legváratlanabb pillanatban is megszólíthatja az embert – akár éppen egy nyilvános alkalom során.
Az idei esemény videós összefoglalója itt érhető el:
Fotók forrása: Pécsi Püspökség