A Virtuális Erőmű Program (VEP) tulajdonosának kezdeményezésére a Parlamentben megalakult az első nemzeti klímavédelmi szövetség – már csak Paks előzi meg a virtuális zöld erőművet, ami 2021-re elérte 2030-as vállalásait. Az ünnepélyes eseményen a Pécsi Tudományegyetem (PTE) két rangos elismerést is elnyert: az Energiahatékony Mentorszervezet díját ítélték oda a PTE-nek, míg a PTE Gyakorló Általános Iskola, Gimnázium és Óvoda Energiahatékony Iskola díjat érdemelt ki. Ráadásul a pécsi lett a legzöldebb önkormányzat.
Közel kétéves előkészítő munka eredményeképpen a Virtuális Erőmű Program (VEP) 10. jubileumi parlamenti díjátóján került sor Magyarország legnagyobb méretű klímavédelmi és fenntarthatósági szövetségének hivatalos létrehozására. A VEP tulajdonosának ötlete alapján felállított NKSZ-ben az ország megyéi és a Virtuális Erőművet üzemeltető Mi6 részvételével a teljes országot lefedő fenntarthatósági hálózat jön létre és épül fel a következő években. A VEP közben minden várakozást felülmúlva nőtt, és 2021-re elérte 2030-as céljait: Paks után hazánk második legnagyobb erőműve lett.
A program védnöke, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács elnöke, Dr. Szili Katalin kiemelte: „Magyarország legnagyobb zöld erőműve, egyben immáron a 2. legnagyobb erőműve, CO2 egyenértékben, sőt „virtuális erdőben” is ki tudja fejezni idéntől eredményeit: a VEP hazánk éves CO2 kibocsátásának közel 10%-át váltaná ki, azaz több mint két teljes megye méretével azonos a CO2 kiváltása. Mindez virtuális erdő egyenértékesben: kb. 7,5%-pontos erdősültség-növekménnyel, és ehhez 6,1 M virtuális tölggyel és közel 3,8 M HA kontinentális virtuális erdővel egyenértékű.”
A legzöldebb önkormányzat díjat idén Pécs városa, a legzöldebb vállalkozásét a Saint Gobain Magyarország, a legzöldebb megyéét pedig Fejér megye vehette át, de a legnagyobb energia-megtakarítást hozók között volt a MOL, a Penny Market, az Avalon Park, a Teva Gyógyszergyár és a HELL Energy Magyarország is.
A Pécsi Tudományegyetem környezetvédelmi törekvéseit két rangos elismeréssel díjazták: az Energiahatékony Mentorszervezet díját dr. Szili Katalin, a PTE-t működtető Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kuratóriumi tagja, míg a PTE Gyakorló Általános Iskola, Gimnázium és Óvoda Energiahatékony Iskola díját Kulcsár Tünde, a PTE Zöld Egyetem Program koordinátora vette át.