Óvatos, de bizakodó bejelentése volt ma a Miniszterelnökséget vezető miniszternek. Gulyás Gergely ugyanis azt mondta, hogy május 4-től a nemzetközi példák alapján Magyarországon is fokozatosan lazíthatnak a járvány miatti különféle korlátozásokon, de ameddig nincs vakcina, addig együtt kell vele élni valahogyan. Ezt a gazdaság mielőbbi feltámasztásával is összekötötte a miniszter.
Nagyon jó hírnek tűnhet ez sokaknak, főleg úgy, hogy egyértelmű: fegyelmezetten, de egyre nehezebben viselik az emberek a bezártságot. Szóval a lazítás „népigény”, mindemellett gazdasági érdek is mind az önkormányzatok, mind az ország számára. Pécsett például a lazításokhoz is kötötték a Pécsi Vagyonhasznosító bérlőinek nyújtott segítség mértékét.
Felmerül azonban a kérdés, hogy ha lazításra készül a kormány, akkor miért kell eközben országosan 33 ezer, Baranyában több mint 1600 kórházi ágyat kiüríteni?
Az Operatív Törzsben is segédkező Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője nyilatkozta azt a napokban, hogy
a járvány május 3-ára várt csúcsa “egy darabig el fog húzódni, nagyon sok beteg lesz még májusban”, ugyanakkor nagyon reméli, hogy a járvány júniusra kifut.
Ebből a nyilatkozatból arra lehet következtetni, hogy
a kormány arra számít és készül fel, hogy a lazításokkal párhuzamosan jelentősen növekszik majd a betegek száma is májusban. A szabad kórházi ágyak feltehetően tehát azért kellenek, hogy ez a több ezres, egyszerre jelentkező betegmennyiség megfelelő ellátást tudjon kapni, ha valóban beüt a tömeges lebetegedés.
Most fog ugyanis kiderülni, hogy mennyire fertőzött a magyar populáció igazából, mert a találkozások gyakoribbá válásával a fertőzés is jobban terjedhet.
Így egyelőre az tűnik ésszerűnek, hogy ha lesz is fokozatos lazítás május közepétől, aki megetehti, maradjon inkább otthon minél tovább.