Külföldön élő pécsieket kerestünk meg, hogy mondják el, ott hogyan védekeznek a járvány ellen, milyenek most a hétköznapok és ők hogyan érzik magukat.
Anglia
Szilvia (39 éves, vállalkozó) Angliából, Londonból:
Nincs pánik, sem lazaság. Úgy latom, hogy az emberek próbálják betartani a szabályokat és otthon maradnak. Jóval kevesebben vannak az utcákon. Igazából nyugalom van, én élvezem.
Zsuzsa – Anglia (43)
A pénteken bezárták a sulikat, a kocsmákat és az éttermeket, bevásárlóközpontokat. Élelmiszer boltokba csak sorban állva lehet bemenni. Egyszerre csak néhány embert engednek be és a kasszánál a 2 métert be kell tartani, ehhez egy csíkot ragasztottak a padlóra. Minden termékből csak egy vagy két darabot lehet vásárolni. Amit nem értünk, de tény, hogy a WC papír rég elfogyott.
Az utcák kihaltak, alig látni embereket. Tömegközlekedés megállt, szállodák bezártak, turisták eltűntek. Mindenki, aki tud, otthonról melózik, én egy telefon nagykereskedésben dolgozom. Sokan elveszítettek a munkájukat. A külföldiek, akik tehették gyorsan hazaköltöztek.
Most első körben három hétig tart a kijárási tilalom, csak bevásárolni vagy munkába mehetünk. Sok rendőr járőrözik és megkérdezik, mit keresünk az utcán. A legrosszabb, hogy sokan félnek és pánikolnak, ettől agresszíven viselkednek.
Németország
Gergely (37 éves, mérnökinformatikus) Nürnbergből, Németországból:
Az emberek távolságot tartanak az utcán, sokkal kevesebben is vannak kint, viszont látni azért sportoló (kocogó) embereket. Sok cég otthonról dolgoztat, már ahol lehetőség van home office-ra, de sok helyen nincs, ott be vannak zárva.
Reggel ugyanúgy autóval mennek munkába, mondjuk lényegesen kevesebben mint általában, este is hasonló a helyzet.
A boltokban még mindig nincs WC papír. Amúgy van itt is öreg, aki nem parázik, tegnap is jött haza a boltból az egyik szomszéd, kérdeztem tőle, hogy nem fél-e, azt mondja, hogy „á, túl van ez spilázva”. Mondom, „de az olaszok hullanak mint a legyek”, erre meg azt mondta, hogy mert ott mások az emberek, sok a kontakt, ölelkezés stb.
Maszkos embert se nagyon látok, inkább távolságot tartanak. Átmennek a másik járdára a szembe jövők, meg ilyesmi.
Nagy érvágás, hogy nincs bölcsi, a gyerekek nem tudnak ennyit egy helyben lenni. Kimarad a délutáni alvás, sokszor van vita. Ha sokat dolgozik az egyikünk, akkor a másik van sokat a gyerekkel és ez idegileg nagy próbatétel mindenkinek. Munkatársam írta hétvégén, hogy már megreggeliztek, volt bújócska, babázás, ugrálás, társas, meg még három másik játék és még csak 9:30 van.
Vannak olyan online boltok, akik már kirakták a gombot, hogy kontaktos. Bejelölheted és akkor a futár a kaját leteszi az ajtó elé, becsenget, és elmegy. De wc papír online sincs, az az új arany.
Anett (43 éves) – Frankfurt, Németország
Nekünk nyugalom helyett nagyon stresszesen telnek a napjaink. Suli, ovi egy hete zárva, de a tanárok úgy gondolják, most be kell pótolni az éves tananyagot, önállóan, szóval rengeteg a házi feladat, közben próbáld megmagyarázni egy 4 éves gyereknek, hogy miért nem mehet hirtelen óvodába és játszótérre.
A munka megy tovább, de csökkentett óraszámban, reméljük lesz még miből kifizetni a számlákat és az albérletet, mert itt nagyon drága. Ezeket leszámítva amúgy minden rendben, még egészségesek vagyunk, ez a legfontosabb.
Ami a bevásárlást illeti, élelmiszerbolt nyitva, de sok üres polccal nincs liszt, WC papír, étolaj, darálthús, szappan, konyhai törlőkendő, papírzsepi.
Asszisztens vagyok egy nőgyógyászati praxisban. Csökkentett óraszámban dolgozunk, mert sajnos sokan lemondják az időpontot, félnek jönni, ha nem muszáj, de a terhesgondozás szerencsére megy tovább.
Pozitívum egyelőre nincs, még a családra, otthoni játékra sem jut több idő, hisz most már főállású tanárnő is vagyok.
Katar
Olívia (28 éves, menedzser) Katarból, Dohából:
Nálunk, Katarban jelenleg 41 gyógyult és 525 fertőzött van.
Két hete kezdődtek el a korlátozások. Bezárták a bevásárlóközpontokat (csak a gyógyszertárak és a szupermarketek üzemelnek), éttermeket, kávézókat, szórakozóhelyeket, parkokat; korlátozták a határt, illetve a legtöbb taxi társaság is kevésbé aktív az utcákon.
Jómagam, 1,5 hete vagyok karanténban. Őszintén szólva nekem nagyon szimpatikus volt, hogy az ország proaktív volt a vírus hallatán, nem pedig reaktív, mint Európában.
Kataron évente több millió ember utazik át, és ugye a Qatar Airways kapcsán rengeteg légiutas-kísérő teheti ki veszélynek a lakosságot, plusz az ország többnyire importból él, mivel ugye blokád alatt van 2017 óta.
Volt pánik az elején, ugye az import miatt, mindenki aggódott az élelmiszer miatt. Iskolák, óvodák minden gyermekkel kapcsolatos intézmény elsőként zárt be. És az ország ki is adott egy “tiltólistát”, melyen a legveszélyeztetettebb országok listája van, akik nem léphetnek be az országba egyelőre.
Az katari emír ugyanakkor biztosított mindenkit, hogy a fizetések nem maradnak el, és három hónap haladékot adott a cégeknek és a főbérlőknek, vagyis nem kell három hónapig bérleti díjat fizetni. Adózás ugye itt nincs, szóval az nem érint senkit.
Az összes futárcég ingyenesen szállítja a kaját. A legdurvább story az az volt, hogy egy egész lakónegyedet lezártak gyanú miatt, de úgy, hogy egy kocsit se engedtek ki. A negyed az igazi “munkás réteg” ahol a takarítók, építkezési területeken segítők, stb. élnek. Azonnal tesztelték őket, és azok akik beutaztak 14 napos elzárásban vannak az egyik hotelben, teljesen elkülönítve.
Ami jó, hogy 525 eset közül nincs halálos áldozat csak gyógyult. Minden bevásárló központban folyamatosan fertőtlenítik a kocsikat, kosarakat és ingyen kesztyűt is kapsz. Plusz a kijáratnál azonnal kézfertőtlenítőzhetsz még pluszban.
Amerika (USA)
Ágota (49) Portland, Oregon, Egyesült Államok
Itt a legtöbb cég átállt távmunkára, és otthonról dolgozik, aki csak teheti. Én a helyzettől függetlenül is így dolgozom Magyarországra.
Az egyetemek már másfél hete hazaküldték a hallgatókat. Itt trimeszterek vannak, a második trimeszternek épp a vizsgahete volt a múlt héten, úgyhogy már online vizsgáztatták a diákokat. A középiskolák és általános iskolák a múlt hét közepén zártak be, de ott az iskolákra bízták, hogy tartanak-e órákat. Van, ahol tartanak, van, ahol egyszerűen csak szünet van.
Az embereket kérte a kormányzó, hogy maradjanak otthon, de a hétvégén nagyon szép volt az idő, hatalmas tömeg ment az óceánpartra. Ezért tegnap kijárási tilalmat rendeltek el, és itt csak bevásárolni, gyógyszertárba lehet menni.
Bezártak az éttermek, szépségszalonok, edzőtermek, vagyis minden ami nem létszükséglet. WC papírból és kézfertőtlenítőből hiány van, de minden mást nagyon gyorsan pótoltak az üzletek. Tojásból csak a drágább fajtát lehet kapni.
Spanyolország
Timea (52) Garnada, Andalúzia, Spanyolország
Az utcára nem lehet kimenni március 15-e óta, kivéve élelmiszerért vagy gyógyszertárba és kutyát sétáltatni. Az andalúzoknak az egyik legnagyobb nehézsége az, hogy szinte az utcán élnek, a bárokban, kávézókban, mindenki beszélget. Az üzletekben amúgy állandó az alapzaj a társalgás miatt, most viszont síri csend van. Amikor először mentem múlt héten vásárolni, az első néhány percben nem tudtam, mi a furcsa.
A szupermarketekben délután már nincs egy darab fertőtlenítő folyadék és szappan sem. Az áruellátás jó, persze kicsit szűkítettek a kínálaton.
Az éttermek, bárok, szórakozóhelyek, fodrász, kozmetika, iskolák, nyelviskolák és bármilyen oktatási intézmény már március 16-óta zárva van, otthon kell maradni. Ezt be is tartjuk. Rendőrök bármikor megkérdezhetik, hová mész, és ha nem tudod igazolni megbüntetnek.
Ami nagyon jó, hogy a spanyol rádióadók, bár mondják a folyamatosan emelkedő adatokat, de nagyon sok a beszélgetős, betelefonálós műsor, a nagy nemzeti adókon és a regionálisokon is.
Még egy nagyon klassz dolog van: minden este 8-kor kiállunk az ablakokba, erkélyekre és tapssal köszönjük meg az egészségügyesek erőfeszítését. Néha kicsit karneváli a hangzás, attól függ, ki mit vet be. Az éppen arra járó 1-2 autó meg dudálással kíséri.
Ausztria
Debóra (42) Bécs, Ausztria
Sok embernek megszűnt a munkája, van kinek végleg, de van kinek csak ideiglenesen. Sok cég igénybe veszi az állami segítséget, vagyis az embereket nem küldik el, mert az állam vállalja, hogy a bérük 80-90%-át kifizeti. Nálunk is ez van, én pékségben dolgozom itt nem vesszek észre nagy változást, kivéve, hogy maszkot hordunk, de nálunk a higiénia amúgy is szigorúbb, mint általában.
Az iskolában az anyagot neten küldik, megvan, hogy mikor kell visszaküldeni. De most fontolgatják, hogy mindenki évet ismételjen, mert sok a lemaradt tanuló.
A karanténokat egész jól betartják, lényegesen kevesebb a gyalogos, meg az autós.
A boltokban már visszatöltötték a polcokat, mindent lehet kapni. Ja! És normál áron.
Finnország
János (48) Jyväskylä, Finnország
Lassan hatodik éve élünk Közép-Finnországban, a Pécs nagyságú Jyväskylä városában. Fél éve egy macskás kávézót alapítottam, ami mostanra indult be igazán, hogy aztán egyik napról a másikra csődbe is menjen. Az iskolákat április közepéig bezárták, másnap már senki sem jött a kávéházba. Ezért gyorsan megszüntettem a vállalkozást, bejelentkeztem munkanélküli segélyre.
A finnek hidegvérűek, de szabálykövetők. Amíg hivatalosan nem jelentették be a vészhelyzetet, senki sem pánikolt, most sincs nagy felhajtás. Egyedül a kézfertőtlenítő fogyott el mindenhonnan, de WC-papírt, húst, lisztet, cukrot bárhol kapni, nincs áruhiány sehol. Az árak sem mentek fel tragikusan, csupán az említett kézfertőtlenítőnél vettem észre, hogy Helsinkiben drágább, mint nálunk, a ritkábban lakott Közép-Finnországban. A buszok vasárnapi menetrend szerint közlekednek, de alig van rajtuk ember, én is biciklivel járok boltba. Az üzletek nyitva vannak, nincs tolongás sehol. Nem kell erre kötelezni senkit, a finnek egyébként is távolságtartók.
Franciaország
Anett (44 éves, idegenvezető, blogger) Marseille, Franciaország
Az iskolák és óvodák régen zárva. Kijárási tilalom van. A netről letölthető vagy kézzel lemásolható engedélyt kitöltve, aláírva magaddal kell vinni, ha kilépsz a lakásból. Maximum egy kilométerre mehetsz a lakásodtól, akkor is, ha csak futni szeretnél. Maximum fél órát sportolhatsz lakáson kívül és naponta egyszer mehetsz bevásárolni maximum egy fő. Két méter távolság mindenhol betartva, ha a fentiek közül valami nem így történik büntetnek. Először 35 euró volt, de ahogy nő a betegek száma szigorítottak: 135 és 375 euró most már.
Senki nincs szinte az utcákon, Nagyon szolidáris mindenki. Hihetetlen az összefogás állami és emberi szinten is.
Hollandia
Bea (42) Bernhoven, Hollandia
Orvos vagyok Hollandiában. Jelenleg épp a Corona fertőzés központjában.
Bernhovenben lakom és reumatológusként vagyok a helyi kórházban, amely most csak koronás betegekkel van tele.
Nálunk nincs otthon maradás, én is az osztályon dolgozom.
Iskolák, éttermek zárva, rendezvények június 1-ig törölve.
Egyébként minden rendben.