Amikor visszavonja az Országgyűlés a különleges jogrendet, azzal együtt - alap esetben - megszűnnek a különféle "kedvezmények" és bevezett intézkedések is. Így például az ingyenes parkolás, vagy a különféle adókedvezmények.
Mint arról tegnap beszámoltunk, a kormány kedd délután beterjesztette az Országgyűlés elé a különleges jogrend visszavonásáról szóló törvényjavaslatot. Ameddig ez végigfut a rendszeren, az idő, mégpedig nem is kevés. Varga Judit igazságügyi miniszter szerint június közepén érhet véget a folyamat.
Az biztosnak tűnik most, hogy a közterületi parkolás és a veszélyhelyzet alatt nyújtott adókedvezmények határideje július elsejével megszűnik – közölte Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára.
Két külön törvényjavaslat visszavonásáról van szó – árulta el az államtitkár, az egyik a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény hatályon kívül helyezéséről és a veszélyhelyzet megszüntetéséről szól, a másik pedig az ezzel összefüggő átmenti szabályokat tartalmazza.
A járvány elleni védekezés nem szűnt meg, az továbbra is a feladatunk, ám ahhoz nem lesz szükség különleges jogrendre
– mondta Orbán Balázs a Magyar Nemzetnek, hozzátéve, hogy a védekezés első szakaszához viszont ez elengedhetetlen volt.
Az államtitkár kitért arra, hogy mi lesz a sorsa azoknak az átmeneti jogszabályoknak, amelyeket a védekezés idején hozott a kormány. A több száz oldalas törvényjavaslatból néhány példát is hozott.
- Az operatív törzs fennmarad és a járvány második hullámára való felkészülést írányítja
- Az egészségbiztosítási és családtámogatási ellátások meghosszabbítása július elsejéig tart
- A közterületi parkolás ingyenessége szintén július elsejéig tart
- Az adokedvezmények határideje szintén július elseje
- A hiteltörlesztési moratórium december 31-ig marad hatályban
- A kórházparancsnoki rendszert, amelynek kiépítésére szintén a védekezés első szakaszában került sor, megtartja a kormány
- Az állami tisztviselők külföldi utazási tilalma megszűnik
- Az érintéssel történő bankkártyás fizetés limitjének 15000 forintra történő emelése megmarad
- A magyar jogrendben található egészségügyi válsághelyzet intézménye megerősödik és ezzel a jogintézménnyel tudja kezelni a kormány a járvány esetleges második hullámára való felkészülést