Tízből hat pécsi ellenzi, hogy a város ad otthont az első vidéki melegfelvonulásnak, amire a többség civil rendezvényként tekint – ez derül ki a pécsi önkormányzat megbízásából a Pécs Pride-ról készített reprezentatív közvélemény-kutatás eredményéből. Az adatokból látszik, hogy a pécsiek megosztottak a rendezvénnyel kapcsolatban, és a többség nem helyesli, hogy politikusok is részt vegyenek a felvonuláson – írtuk meg az önkormányzat közleménye alapján. Mivel Pécsen 2019-ben az ellenzéki összefogás nyert a választáson, a mostani felmérést az ő megbízásukból, az adófizetők pénzén végezték. Az Átlátszó ezért megkereste az ellenzéki képviselőjelölteket, hogy reagáljanak a fejleményekre. A portál a szervezőknek is írt, de ők nem válaszoltak a kérdésekre.
Szeptember 18-án, szombaton délután tartják meg Magyarország első vidéki pride-felvonulását, ezzel kapcsolatban készített közvélemény-kutatást a pécsi önkormányzat. Ebből egyebek mellett kiderül, hogy tízből hét pécsi hallott már arról, hogy az első vidéki melegfelvonulást a szervezők Pécsre tervezik, és a többség előzetesen elutasító a rendezvénnyel szemben:
a megkérdezettek több mint fele szerint a város megítélésének inkább ártalmas a felvonulás, és tízből hat válaszadó összességében ellenzi, hogy Pécs belvárosában legyen a Pride.
Nem lesznek ott a felvonuláson
Az Átlátszó megkérdezte a két pécsi körzetben (Baranya megyei 1. és 2. sz. országgyűlési egyéni választókerület) induló ellenzéki jelölteket, mi a véleményük a felmérésről, és tervezik-e, hogy részt vesznek a Pécsi Pride-on.
Dr. Szakács László (DK) úgy véli, „kampány van, sőt, mondhatjuk a Fidesz folyamatos kampányt folytat – általában valamely város, vagy valaki ellen –, így minden kérdés átpolitizált. Az is, amelyik a politikára tartozik, az is, amelyik nem. Ma szinte minden megmozdulásnak politikai jelentőséget tulajdonítanak. A Fidesz kommunikációjának jelenleg a gyújtópontjában van ez a kérdés, az aktuális bűnbakképzésben, az »új ellenfél« szerepét kapta az LMBTQ közösség. Ezzel leegyszerűsítve az LMBTQ-közösség »ellenzéki«, a kirekesztés pedig szinte már »hazafias«. Egyik sem igaz, a rendezvény arról szól, hogy a szerelem szabad. Teljesen átalakult a közvéleményben a megmozdulás jelentősége és jelentése is. A Fidesz célja éppen az, hogy megosztott legyen a közvélemény, ami által létrehozott békétlenség a saját bázisának összetartásának egyik politikai eszköze.”
A rendezvényen nem tudok részt venni
– tette hozzá.
Dr. Mellár Tamás (Párbeszéd) „messzemenőkig” támogatja a kisebbségek jogait, és ha szükséges, ki is áll érte. „Éppen ezért fogok részt venni Pécs Pride-hoz kapcsolódó rendezvényen, a Hol tart most a jogállam? című kerekasztal-beszélgetésen, amely az elnyomott közösségek szempontjából vizsgálja a jogállamiság kérdéseit Magyarországon.”
Dr. Keresztes László Lóránt (LMP) azt mondta a lapnak, hogy elutasítják a megbélyegzést, a hátrányos megkülönböztetést és a gyűlöletkeltő politikát, amit a kormány folytat.
Részt veszek a megelőző héten ezzel foglalkozó konferencián, ahol a jogállamiság helyzetéről beszélünk. A szombati felvonuláson nem veszek részt
– írta a politikus.
Nemes Balázs (Momentum) viszont jelezte, hogy ő ott lesz a felvonuláson. Szerinte „a Momentum Mozgalom eddig is kiállt, és ezután is ki fog állni minden megtámadott közösség mellett, mert számunkra alap, hogy minden ember egyenlő! Éppen ezért én ott leszek az első vidéki Pride-on, ahogy az azt megelőző konferenciabeszélgetésen is.”