Szinte hihetetlen, de igaz. 2005-ben feladott képeslapot hozott a postás egy pécsi férfinak, aki először alig hitt a szemének. Majd ő maga is nyomozásba kezdett, hogy kiderítse: hogyan lehet ez?
Jobb később, mint soha – legalábbis ezt tartja a mondás, ami még sosem volt ennyire igaz. Egy pécsi férfi is erre gondolhatott, amikor a napokban belenézett a postaládájába és egy olyan képeslapt talált benne, amit még 2006-ban adtak fel neki.
„Párizs igazán gyönyörű. Szeretettel, egy kis szippantás!”
– ez áll azon a képeslapon, amit pontosan 15 évvel ezelőtt adott fel egy pécsi férfi lányismerőse. Gábor először nem hitt a szemének, majd rögtön telefonálásba kezdett. Kiderült: ismerőse 2006-ban járt utoljára Párizsban és akkor címzett Pécsre egy képeslapot. A lap kilenc kis képében a Notre Dame katedrálisa és annak kőből készült, mitikus lényeket ábrázoló vízköpői láthatók.
A képeslapon szereplő bélyeg adhat némi támpontot,
így csak azt lehet tudni, hogy a bélyeg 2005 januárjától volt forgalomban Franciaországban.
– Így 15 év után is nagyon örültem a képeslapnak, remélem, hogy akkor hamarosan egy másik fontos küldemény is megérkezik, ugyanis 2006-ban Marseille-ben egyik barátomnál hagytam a pécsi lakáskulcsomat, amit akkor elküldtek nekem, de még nem érkezett meg – mondta a Pécs Aktuálnak viccesen a címzett.
Az interneten számos hasonló küldeménykésésekről számolnak be főleg Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban, de
Magyarországon nem tudni hasonló esetről.
A levelek késése és elkeveredése 50 éve már nem jellemző Magyarországon, ugyanis 1973-ban a Magyar Posta bevezette az irányítószámot a postaküldemények irányításának egyszerűsítése és meggyorsítása érdekében.
Valaki még biztos emlékszik a bajszos bácsira, aki mindig azt mondja a közérdekű reklám végén, hogy ne felejtsük el ráírni a levélre az irányítószámot.
A franciák már akkor sem álltak a kézbesítés csúcsán, valószínűleg ezért késhetett 15 évet a levél. Erről egyébként 1973-ban a Dunántúli Napló is beszámolt: „Hála az átütő erejű, ám meglehetősen költséges propagandának, a magyar közönség nagyszerűen vizsgázott postai irányítószámból. A francia posta azon kesereg, hogy a franciákat nem lehet megtanítani az irányítószámok használatára.”
Válaszolt a Magyar Posta: értetlenül áll a rejtély előtt
„Sajnos a képeslapok nem rendelkeznek azonosítószámmal, így nem követhetők nyomon. Ezért nem lehet tudni, hogy feladástól az érkezésig tartó életút során melyik volt az a pont, ahol megakadt, és vajon az elakadás Franciaországban, valahol útközben vagy Magyarországon történt. A képeslapokat, hasonlóan más feladott küldeményekhez, általában a postákról begyűjtik, majd egy elosztóközpontba kerülnek, és onnan tovább a rendeltetési hely szerint. Franciaországból légijárattal- és közúton is érkezhetnek küldemények Magyarországra. Itthon az érkezést követően a feldolgozóközpontba kerülnek, majd onnan a fogadó postára, és a címhez tartozó járás kézbesítője kézbesíti azt” – közölte lapunkkal a Magyar Posta Kommunikációs Osztálya.