Vasazásból napi szinten 6-7 ezer forintot lehet összekocsizni, ha egyáltalán van mit – mondta Varga István. A Dosta Sas vezetője szerint ez viszont kiszámíthatatlan bevétel, így igazi túlélőnek kell lennie annak a családnak, aki erre alapoz. Ezt a tehetetlenséget és az ezzel járó aluliskolázottságot elégelték meg a Pécs-Meszesen élő romák. Úgy döntöttek, lépnek:
létrehozták a Reménykertet, ahol tyúkokat tartanak. A tojásokból pedig tésztát készítenek majd.
Ehhez persze még nagy utat kell bejárni. De az első lépés megvan. A Komlói úttól csupán pár méterre, a társasházak tövében található az az 1 hektáros terület, amit a Dosta Sas nem kis segítséggel, de meg tudott vásárolni.
– Van már tyúkunk, libánk, kecskénk és bárányunk – mondta Varga István, aki azt is hozzátette, hogy az itt élő cigány családok jól fogadták az állatok közelségét.
Szakmát akarnak tanulni a helyiek
A telken belül kis épületben iskolapadok, az iskolapadokon pedig füzetek sorakoznak.
– Képzéseket is tartunk a helyieknek, a gyakorlatot pedig itt a Reménykertben el is tudják végezni a jelentkezők, így az állatok körüli teendőket például – kalauzolta körbe a Pécs Aktuált Varga István.
Rá akarjuk vezetni őket a falusi életre
– Amellett, hogy szakmát kapnak, szeretnénk a helyi romákat arra ösztönözni, hogy gazdálkodjanak. Ingyen biztosítunk telket ahhoz is, hogy az állatoknak ólakat tudjanak építeni. Próbálják ki, milyen!
Érzékenyítés a romák között is
– Nem titkolt cél az is, hogy a meszesi telep közepén létrehozott Reménykertben meg szeretnék tanítani a betérő gyerekeknek, hogy nemcsak az állatokról, hanem az emberekről is kell gondoskodni – tette hozzá Sárközi József, a Pécsi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.
A Reménykertet fél éve hozták létre. Azóta három embert már felvettek csak azért, hogy rendben tartsák a területet. A tervek szerint tavasszal nagyobb testű állatokkal, lóval és tehénnel is bővül az állatok sora.