Tavaly június óta egész évben tilos a kerti hulladékok égetése Pécs belterületén. Korábban áprilisban és novemberben volt megengedett az avarégetés, ma azonban akár 3 millió forintos bírságot is kaphat az, aki nem tartja be a szabályokat. Az új, levegő minőségének védelme érdekében született szabályozással sokan elégedetlenek. Utánajártunk, milyen lehetőségek vannak a zöldhulladék eltüntetésére kertünkből.
A levegő minőségének védelmével kapcsolatos helyi szabályokról tavaly határozott a pécsi önkormányzat. A döntés értelmében 2019. június elsejétől tilos a város közigazgatási területének belterületi ingatlanjain a kerti hulladék égetése.
Sárkány Sándortól, a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hivatalvezetőjétől megtudtuk, hogy a szabadtéri tűzgyújtás vonatkozásában meg kell különböztetni belterületi, és külterületi ingatlanon történő égetést. Az önkormányzati rendelet a városhatáron belül történő égetést tiltja, a Pécs táblán túli avarégetésre már az Országos Tűzvédelmi Szabályzat vonatkozik.
– Amennyiben valaki az önkormányzati rendelet tiltása ellenére éget növényi hulladékot, akkor a tűzoltók jegyzőkönyvet vesznek fel, amit elküldenek a település jegyzőjének. Ebben az esetben bírságolási eljárás nálunk nem indul. Ám ha a kerti hulladék égetése tűzvédelmi szabályt sért, tehát például ha a tüzet nem tudja eloltani, a tűz továbbterjed, és tűzoltói beavatkozásra van szükség, akkor már büntethet a katasztrófavédelem – tudtuk meg a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hivatalvezetőjétől.
Ez utóbbi esetekben 10 ezer forinttól akár 3 millió forintig is bírságolhat a hatóság.
Jövőre az egész ország területén tilos lesz az avarégetés
2021 január elsejétől törlik azt a rendelkezést, amely alapján az önkormányzatok külön szabályozhatják az avarégetést, vagyis az ország egész területére érvényessé válik a tilalom. A törvénymódosítás célja a levegő minőségének javítása, amelyben kiemelt szerepe van az avar és a kerti hulladék égetésének.
Égetés helyett: komposztálás és mulcsozás
A Dél-Kom Nkft. lapunk megkeresésére közölte, hogy a környezet szempontjából a leghasznosabb módja a zöldhulladékok felhasználásának a házi kertekben is végezhető komposztálás és a mulcsozás.
Mivel a kertünkben lévő növények a kertünk talajából nyerik a tápanyagot, a levágott zöld hulladékot, ágnyesedéket, elhalt növényi szárakat, leveleket célszerű helyben komposztálni és az így nyert tápanyagot visszajuttatni a talajba. A mulcsozással szintén tápanyagot juttathatunk vissza, másrészt a talaj vízháztartását is javíthatjuk.
A Dél-Kom Nonprofit Kft. egyébként támogatja a házi komposztálást, amihez Pécsett az utóbbi években különböző pályázati források felhasználásával közel ötezer házi komposztáló edényt biztosítottak díjmentesen.
A Biokom is mulcsoz!
Mint megtudtuk, a Biokom Nkft. Zöldterület fenntartási részlege október közepén elkezdte a lombgyűjtési munkákat, de a fő időszak a november és a december. Karácsonyig a kezelésükben lévő közterületeken mindenhol legalább egyszer összegyűjtik a lombot, amelynek a 99 százaléka a kökényi hulladéklerakóba kerül, ahol komposzt készül belőle.
– Tavaly már kísérletképpen alkalmaztuk azt az elvet, hogy egyes területeken nem gyűjtjük össze, hanem fűnyírós technológiával felaprítjuk és kint tartjuk a lehullott lombot. A lomb kezelt módon történő területen tartása több szempontból is előnyös: egyrészt véd és takar a fagyok ellen, pótolja a tápanyagot, másrészt csökkenti a költségeket és szem előtt tartja a környezettudatosságot. Ezt a módszert olyan helyeken alkalmazzuk, ahol nem zavarja az adott területet használókat – árulták el a Pécs Aktuál érdeklődésére.