Dr. Kemenesi Gábor, a PTE Szentágothai János Kutatóközpont virológusa közösségi oldalán hívta fel a figyelmet a pécsiekre leselkedő szúnyogkérdésre.
Mint írja, a Nyugat Nílusi láz vírus járvány miatt 2018-ban több mint 200 ember került idegrendszeri gyulladásos tünetekkel kórházba hazánkban. Az akkori járvány hazai jellemzőit és okait éppen a Pécsi Virológiai Kutatócsoport koordinálásával vizsgálták a szakemberek egy országos összefogás keretében.
– A szúnyogok által terjesztett betegségek térnyerése is jelentős az egész világon (Zika vírus, Chikungunya vírus, Dengue vírus). Ezek a jelenségek Európát sem kerülik el. Sajnos évek óta emeljük már fel eredménytelenül a szavunkat a hazánkban folytatott szúnyoggyérítési eljárás elképesztő elavultsága miatt – hangsúlyozza a virológus.
Mint írja, a fő probléma, hogy nem kerül kezelésre értékelhető mennyiségben a szúnyogok lárvastádiuma (biológiai gyérítés). A fő fókusz továbbra is a repülő alakok gyérítése kémiai szerek segítségével – ráadásul nem szelektív módon, veszélyt jelentve más rovarokra is. Ezzel a legfőbb probléma, hogy éppen a repülő alakok (kikelt szúnyogok) terjesztik a betegségeket.
Meg kellene előzni és nem oltani a tüzet minden évben. Úgy tűnik idén is a tűzoltás lesz a fő módszer.
Hangsúlyozza, hogy felelősségteljes emberként nincs más hátra mint megszüntetni a szúnyogok tenyészési lehetőségét a kertünkben, udvarunkban és védekezni a csípések ellen. Kiváló szakmai tanácsok találhatóak a témában a Szúnyoglárva program oldalon, ahol pár éve a betegségek és csípőszúnyogok tekintetében a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont virológusai és ökológusai nyújtanak szakmai hátteret a betegségek és invazív fajok térnyerésének megértéséhez és vizsgálatához.