Amikor az aerobik a ’90-es évek elején bejött az országba, szinte rögtön „összefutott” Réfi Eszterrel. A 9-10 éves pécsi kislány azonnal beleszeretett, s a szerelem azóta is tart: korábban kiváló versenyző volt, most pedig edzősködik, bíráskodik. És hogy mit sajnál nagyon a sportággal kapcsolatban?!
Az első szava a családi legendárium szerint állítólag az volt, hogy „gól”. Namármost ennek nyilván semmi köze az aerobikhoz. Nem csoda: édesanyja, Tiszai Margit kézilabdázott, édesapja, Réfi László pedig futballozott, csakúgy, mint nagybátyja, Réfi Gábor. De akkor hogy jött képbe az aerobik?!
„Hamar rájöttem, hogy ez az örök szerelem!”
– Az igazsághoz tartozik, hogy anya alsóban tornázott, onnan váltott a kézire. Én úszással és tornával kezdtem, de az előbbit kifejezetten utáltam. A tornaedzőm pedig átváltott az aerobikra akkor, amikor a sportág a ’90-es évek elején megérkezett hazánkba. Kilenc-tíz éves lehettem, amikor kipróbáltam, s hamar rájöttem, hogy ez az örök szerelem! Ha jól emlékszem, már tízéves korom körül tudtam, hogy edző szeretnék lenni! – mesélte a Pécs Aktuálnak Varga-Réfi Eszter.
A sikerek sem maradtak el, mert nem csak úgy aerobikozgatott – ha már belevágott, teljes odaadással csinálta. A szülei egy ideig azt hitték, idővel megunja a nyurga lány, de tévedtek.
– Nem vagyok egy feladós fajta. Amikor pedig elkezdtek jönni az eredmények, ők is belátták, hogy ez a sport pont nekem való.
A régi gyakorlatait már nem szívesen mutogatja a tanítványainak
Olyannyira, hogy a 2004-es Európa-bajnokságon a Réfi Eszter–Horváth Beáta–Szilvás Angéla trió állhatott a dobogó legmagasabb fokára, egy évvel később pedig ugyanebben a felállásban bronzérmesek lettek a világbajnokságon. „Mondjuk azóta annyit változott a sportág, hogy az akkori gyakorlatainkat már nem szívesen mutogatom a mostani tanítványoknak! Ciki lenne!” – tette hozzá nevetve.
Az aerobikos élet azóta is dübörög, virágzik Pécsett – amiben elévülhetetlen érdemei vannak. Évek óta a PSN Zrt. aerobik szakosztályának vezetője, vezetőedzője, a klub pedig az egyik legjobb, legeredményesebb műhely Magyarországon.
– A felnőtt válogatott gerincét most is mi adjuk, négy sportolónk van benne: Ákoshegyi Dóra, Mazács Fanni, Bali Dániel és Farkas Balázs. De nem csak rájuk vagyunk nagyon büszkék, hanem az utánpótlásunkra is, hiszen mintegy százötven gyerekkel foglalkozik a hat-hét fős edzői team. Nagyon büszke vagyok arra, hogy jó néhány olyan aerobikost kineveltünk, akik a sportolói pályafutásuk után is megmaradtak a sportág mellett, edzősködnek, dolgoznak az utánpótlásban. A versenygyakorlatok koreográfiáját sokáig én csináltam, de Bali Dani és Sümegi Odett olyan jók benne, hogy inkább hátrébb léptem. Most az edzősködés mellett szervező, kitaláló, megmondó vagyok, hozzám tartozik például a kommunikáció a szülőkkel. Úgy érzem, nálunk ez kifejezetten jól működik, nem csoda, hogy remek közösség alakult ki, és annak ellenére sokan járnak hozzánk, hogy a mi sportágunkban a kiadások jó részét a szülőknek kell viselniük.
Nagyon sajnálja, hogy az aerobik nem olimpiai sportág!
Persze igyekeznek minél több terhet levenni a vállukról, ami, köszönhetően a szövetség támogatásának és a PSN Zrt. hozzáállásának, többnyire sikerül is. Sok minden rózsaszín tehát a pécsi aerobikosok házatáján, egyvalamiért viszont nagyon fáj Varga-Réfi Eszter szíve.
– Azt nagyon sajnálom, hogy az aerobik nem olimpiai sportág! Pedig már régóta megérdemelné, ezt nyugodt szívvel mondhatom. A nemzetközi lobbierőnknek erősebbnek kellene lennie. Az eredményeink gyönyörűek, de mégsincs úgy megbecsülve a sportág, ahogy sok másik.
Varga-Réfi Eszter számára (a férje, Varga László a PEAC asztaliteniszezőinél edzősködik) tényleg örök szerelem az aerobik, teljesen átszövi, kitölti az életét. A PSN Zrt-nél betöltött pozíciói mellett ő a felnőtt válogatott egyik edzője, emellett nemzetközi versenybíróként is dolgozik, továbbá a Magyar Torna Szövetség aerobik szakágának vezetőségi tagja.
Biztosak vagyunk benne, ha rajta múlik, egyszer kilobbizza, hogy az aerobik ott legyen az olimpiai sportágak között!