Tudós ember nem ítéli meg a kollégái tevékenységét, miniszterként azonban feladatom, hogy egy intézmény megfelelő működéséhez biztosítsam a feltételeket. Az Országos Meteorológiai Szolgálat működésében voltak hiányosságok az elmúlt években – nyilatkozta a Mandinernek adott interjúban Palkovics László. A miniszter szerint nem az augusztus 20-i előrejelzés miatt menesztette a két vezetőt.
Sok hiányosság volt – legalábbis Palkovics szerint
Az interjúból kiderült, az OMSZ „hiányosságai” között szerepel például, hogy a naperőművek tulajdonosai jelenleg az esetek nagyjából 30 százalékában nem találják el azt, hogy az adott időintervallumban mennyi energiát tudnak majd a hálózatra „feladni”. Ők a hozzájuk befutó információk alapján tudnak dönteni, amelyek jelentős részben az OMSZ-től származnak. Az országos előrejelzések mellett pontosabban kellene tehát ismerni, hogy adott helyen adott időben milyen lesz az időjárás. Említhető az is, hogy a légiforgalmi szolgálattal sem volt gördülékeny a szervezet együttműködése. Palkovics hangsúlyozta, hogy „itt a vezetői felelősségen van a hangsúly, azon, hogy miért vannak hiányosságok a működésben”.
A cikk szerint egyébként az OMSZ az új kormány megalakulása után került a Technológiai és Ipari Minisztérium alá, azzal a céllal, hogy a tevékenységét tovább erősítsék. Már akkor megfogalmazták: át kell gondolni, hogy megmaradjon-e a kizárólag időjárással kapcsolatos információszolgáltató funkciója, vagy érdemes lenne-e azt továbbfejleszteni.
Bővülhet az OMSZ feladatköre
Palkovics szerint ugyanis a kormány számára az elkövetkező időszak legnagyobb kihívása az ország energetikai rendszerének átalakítása, ezzel összefüggésben pedig a klímaváltozással kapcsolatos jelenségek kezelése. Ezért nem véletlen, hogy a tárcánál két államtitkárság is felel ezekért a területekért, azonban Magyarországon egyelőre nincs olyan kormányzati háttérintézmény, amely e két területtel együttesen foglalkozna.
Ezt a szerepet a jövőben az Országos Meteorológiai Szolgálat tölthetné be
– fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy javasolni fogja egy országos meteorológiai és klímakutató intézet létrehozását, így az OMSZ „nemcsak meteorológiaiinformáció-szolgáltató, hanem például a Kárpát-medence klimatikus viszonyainak kutatásával foglalkozó tevékenységet is folytathatna a jövőben, és egy sor további, tudományos alapon működő feladatkört is hozzá lehetne rendelni”.
Nem változtat a vezetők menesztésével kapcsolatban
Palkovics elárulta azt is, hogy a közeljövőben személyesen ismerteti a minisztérium szándékait a szolgálat fejlesztését illetően, de a vezetők menesztésével kapcsolatos döntésén nem kíván változtatni. Az új vezetőkről a meteorológiai szakma véleményének kikérésével határoznak majd, mert „2z egy meglehetősen szűk szakma, ettől függetlenül kiváló meteorológusaink vannak”. De tisztázta azt is, hogy
– nyomatékosította a miniszter.