Címlap Baranya Pécsi kardiol...

Pécsi kardiológus: nagyon csúnya eseteket láttam, nem figyelünk eléggé a szívünkre

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Egy koronavírus-fertőzésen átesett betegnél szívizomgyulladás, szívritmuszavar, akár szívinfarktus is előfordulhat - figyelmeztetett Dr. Ajtay Zénó. A kardiológus elmondta: ha valakinek felszalad a pulzusa és érzi, hogy ki akar a helyéről esni a szíve, egyértelmű jel arra, hogy nincs túl a betegségen és még pihenésre van szüksége. Ez az állapot 4-6 hétig is eltarthat. Mit tegyünk? Mit együnk, hogy jobban legyünk? 

Komolyan kell venni, ha jelez a szív. A koronavírus-fertőzés következtében szívritmuszavarok, eszméletvesztés vagy ritkán, de hirtelen halál is előfordulhat – mondta Dr. Ajtay Zénó, kardiológus.

Jó hír: szívizomgyulladás nagy része magától gyógyul

Ehhez a gyógyuláshoz azonban idő kell! Sok és komolyan kell venni. Az orvosok 4-6 hét pihenést javasolnak, de előfordult már olyan koronavíruson átesett beteg, akinek hat hét sem volt elég.

Szívinfarktus, szívizomtágulat mikor jelentkezhet?

Nem a lázas időszakkal együtt, hanem utána jelentkezhet. Második héttől várható, onnan pedig akár bármeddig fennállhat. Pulzus, ha nagyon felszalad, akkor muszáj pihenni. Négy hetet, minimum.

– Véralvadási rendszerbe is beleszól a koronavírus, ezért vérrögösödést is tud okozni – hangsúlyozta Dr. Ajtay Zénó. Ez a vírus akkor szereti csinálni a bajt, ha már egy alapbetegséggel rendelkezővel találkozik.

Mi a normális pulzus? Mikor van baj?

Ha valaki kapkodja a levegőt, akkor nincs túl a szervezet a koronavíruson és a szív sem jól működik. Számításokkal is lehet ezt igazolni. 220-ból le kell vonni az életkort, majd az itt kapott számot fel kell szorozni 0.7-tel. Például, ha valaki 40 éves, akkor 220-ból 40, az 180. A 180-at 0.7-tel megszorozva 126-ot kapunk. Azaz, ha 126 felé megy a pulzus, akkor intő jel, hogy pihennünk kell. Ha folyamatosan a normális érték felett van, akkor szívizomgyulladás gyanúja merül fel.

„Nagyon csúnya eseteket is láttam, de szerencsére ritka”

– Egyelőre még nem merészkedtek el a komoly betegségen átesettek kardiológusokhoz – mondta Dr. Ajtay Zénó. Pár hét múlva azonban nagyobb hangsúlyt kaphat a koronavírus-fertőzés átesetteknél a szív. Egyszerű megoldás: Troponin teszteléssel ki lehet szűrni a szívbajt!

Kávé, bor, milyen étel?

– Alkohol toxikus és szívizom károsító hatása van, ráadásul az elfogyasztása után másnap fokozott stresszhormont okoz, vérnyomás kiugrást is előfordulhat – figyelmeztet a kardiológus. Komoly mértékletességre van szükség, de a családdal egy deciliter vörösbor, vagy pezsgő nem árthat.

A kávé rossz választás, ha alacsony a vérnyomás

– Akinek alacsony a vérnyomása, az igyon 3 dl vizet vagy más folyadékot, ne a kávéhoz nyúljon – mondta Dr. Ajtay Zénó. A kávé ugyanis fokozza a stresszhormonok hatását a szívre, ezáltal a ritmuszavart is tudja fokozni.

Mit együnk?

– Könnyű szénhidráttal lehet a szívnek és májnak kedvezni. Kerüljük a bő fehérje fogyasztást, mert az segíti a gyulladásos folyamatokat. Nagyon komoly izomtömegvesztés van egy ilyen betegség lefolyása után, károsodnak a vázizmok, izomsorvadást is meg lehet figyelni. Egy sportolónál szépen vissza kell építeni mindent, a szénhidrát dús ételekkel ezt segíthetjük.

Találkozások: 21 nap után már nem fertőzünk

A bevásárlás mindig kockázatos, úgy ahogy a találkozások is kockázatosak. De egy koronavíruson átesett beteg szervezete, 21 nap után már nagyon ritkán ürít vírust. Aki pedig ettől is tart, azt lehet mondani, hogy az antigén-gyorsteszt segíthet. Ez a magánszolgáltatóknál elérhető és nem olyan drága módszer arra, hogy egy kicsit biztonságosabbnak érezzük az együtt töltött perceket.

Koronavírus-fertőzött lakás: elszáradnak a vírusok

– Nem szabad ennyire félni, az öregjeink nem véletlen találták ki a rézkilincset. Textilen 4 nap után már nem lehet kimutatni a vírust, kiszáradnak a vírusok. Vendégségbe egy hét után lehet menni, ha már meggyógyultunk. Nem szabad kirekesztve lenni – hangsúlyozta Dr. Ajtay Zénó.

Dr. Ajtay Zénó teljes interjúja itt érhető el: