Nemrég Somogy megyében történt megrázó tragédia darázscsípés miatt. Akkor egy erejében teli mentőtisztet csípett meg a rovar, aki 10 perccel később meghalt. Szerettünk volna utánajárni, hogy vajon kideríthető-e, ha allergiások vagyunk a darázscsípésre? Mit tudunk tenni, ha igen? Ezekben a kérdésekben segített a Pécs Aktuálnak Dr. Princz János, háziorvos.
Nem mindegy, hogy méh, darázs vagy lódarázs csíp meg minket!
– A nagyobb testű rovarok több mérget fecskendeznek áldozataikba. A lódarázs csípése például nagyobb reakciót képes okozni, mint a méhecskéé – mondta Dr. Princz János.
Allergiásak lehetünk rá? A bőrgyógyász megmondja!
A bőrgógyászok által végzett allergén tesztek révén deríthetjük ki, hogy allergiásak vagyunk-e a darázs csípésekre.
Elég pár perc a tragédiához
Aki allergiás a darázscsípésre, annál intenzív allergiás sokk is kialakulhat. Nekik azonnal kórházba kell kerülniük, ezért értesíteni kell a mentőt. A legrosszabb esetben anafilaxiás sokk (súlyos, a vérkeringés összeomlásához vezető allergiás reakció) alakulhat ki, ami tíz perc alatt végezhet egy emberrel. A sokk kialakulásának ideje mindenkinél más és más.
Megoldás?
A gyógyszertárakban is kapható adrenalin injekció, az epipen, ami segíthet a komoly rohamokon.
A kálcium népi tévhit
Sok esetben ilyenkor calciumuskot szoktak adni az embernek, azonban Princz János elmondta, hogy ez egy régi népi tévhit. Placebo hatásán kívül nem igen segít.
– Az allergia okozta légelzáródás esetén végső próbálkozás gyanánt a gégemetszéssel lehet még próbálkozni. De természetesen, ezt csak akkor próbálják, ha mentő kiérkeztére már nincs idő. Ez egy amolyan végső próbálkozás – mondta a háziorvos.
Nem minden csípés halálos
Fontos kiemelni, hogy előre senki sem tudhatja vizsgálat nélkül, hogy mennyire allergiás a csípésre, de nem minden darázs csípés esetén kell orvoshoz fordulni!
Ha pár napig duzzadt a csípés felülete és fáj, az nem jelenti azt, hogy baj van – az orvos sem fog tudni nagyon vele mit kezdeni.
Ezeket lehet még alkalmazni:
Méhcsípés (melynek savas mérge van): Alkalmazhatunk gyenge lúgot, pl. szódabikarbóna pasztát/hígított ammóniát, hogy a savas méreg semlegesíthető legyen!
Darázscsípés (melynek lúgos mérge van): Alkalmazhatunk gyenge savat, pl. ecetet/citromlét, hogy a lúgos méreg semlegesíthető legyen!
Ha nem tudja, hogy a csípés méhtől/darázstól származik-e: Alkalmazhatunk antihisztamin (allergiaellenes) krémet! – írja az egészségkalauz.hu.