Címlap Egészség Ínyencfitnesz...

Ínyencfitnesz és babkenyér: így egyen olcsón, aki jót akar

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Sokkal könnyebb olcsón egészségeset, de finomat enni, mint azt a legtöbb ember gondolná. Csak pár rossz szokást kell elhagyni – mondta a Pécs Aktuálnak a pécsi ínyenc-blogger, Keresztes Anikó, aki emellett anya, feleség és dolgozó nő is . Az Ínyencfitnesz kitalálójával készítettünk interjút.

Hogyan kellene étkeznie egy átlagos magyar embernek? 

Erre nincs uniformizált válasz, hisz a korrekt táplálkozási ajánlások mindig az egyén aktuális állapotához igazodnak. Az biztos, hogy ha nagy általánosságban nézzük,

a magyarok táplálkozása még mindig túl sok állati eredetű fehérjét, túl sok cukrot, gyorsan felszívódó szénhidrátot túl sok zsiradékot és alkoholt tartalmaz. Nem is beszélve a rengeteg adalékanyagról, amit a feldolgozott élelmiszerekkel viszünk be.

Ezeken nagyon gyorsan változtatni kéne ahhoz, hogy javuljon az ország egészségügyi állapota, és az amúgy is túlterhelt egészségügynek ne azzal a rengeteg táplálkozás talaján kialakult (így kvázi felesleges) betegséggel kelljen vesződnie. De egyre többen dolgozunk azért, hogy ez megvalósuljon, és szerintem tényleg van remény.

Szerinted mi a legnehezebb lépés az életmódváltásnál? 

A megszokásaink börtönéből kitörni nagyon nehéz. Egyúttal viszont sokszor elengedhetetlen, és ezt kell tudatosítani magunkban. Hiszen ha a romboló szokásainkat nem tudjuk felülírni, az előbb-utóbb betegség formájában fog visszaköszönni. Ha szerencsénk van, még ilyenkor sem késő változtatni, de sajnos ez tényleg csak a szerencsén múlik, és szerintem nem éri meg kockáztatni.

Az egészséges táplálkozás és életmód nem kínszenvedés, nem egy önmegtartóztató tortúra. Lehet nagyon élvezetes, színes, változatos is, ha igazán jól csináljuk, és ha fejben helyretesszük a dolgokat.

Ha egyedül nem megy, lehet kérni segítséget, nincs benne semmi szégyellnivaló. Sokan vagyunk, akik ezért vagyunk, ezért dolgozunk, hogy segítsünk, hogy segíthessünk. 

Te hogyan étkezel? 

A teles értékű, növényi alapú táplálkozás elveit követem.

Mit gondolsz, az egészséges táplálkozás többe kerül? 

Igen. De nem feltétlenül több pénzbe, inkább több időbe. Aki próbálta már, pontosan tudja, hogy már azzal, hogy többet főzünk magunknak és kevesebbet járunk étterembe vagy kevesebb menüt vásárolunk, máris rengeteg pénzt spórolhatunk meg. Azáltal pedig, hogy a bevásárlások során is az egészséges táplálkozás kritériumait vesszük alapul, ismét nem feltétlenül költünk többet, hisz egy csomó mindent nem veszünk meg, s így nem költünk rá, amit amúgy megvennénk. Hogy egy konkrét példát mondjak,

ha nem veszünk üdítőket, csokikat, felvágottakat, máris havi szinten megspórolunk több tízezret, mert bármennyire is hihetetlen, de egy átlag magyar család csak ezekre több tízezret költ havi szinten.

Szóval nem feltétlenül kerül többe az egészséges táplálkozás. Természetesen vannak olyan alapanyagok, amik az egészséges táplálkozásba beleférnek, nagyon „trendik”, és horror áron jutunk csak hozzá, de ezeket egyáltalán nem kötelező megvenni, mindenre van egy B verzió, ami olcsóbb és megfizethető lesz. 

Ti mennyit költötök élelmiszerre egy hónapban? 

Erre sajnos nem tudok fix összeget mondani, mert még soha nem számoltam utána pontosan. De azt el tudom mondani, hogy teljesen átlagos magyar fizetésből élünk, és a legnagyobb részét nem élelmiszerre költjük. Szóval egyáltalán nem költünk sokat.

Melyek azok az élelmiszerek, amik a legnagyobb kárt okozzák a szervezetünkben? 

Sajnos nagyon hosszú a káros, mégis mindennapos élelmiszerek listája, így ezt most nem tudom teljesen kifejteni. De ha röviden ki kell emelnem néhány élelmiszert, akkor mindenképp

a szénsavas üdítőket, az energiaitalokat és a nagyipari húskészítményeket, amiket 2015-ben a WHO, azaz a világ legnagyobb egészségügyi szervezete az egyes típusú, azaz leginkább rákkeltő anyagok közé sorolt említeném.

Ezekről mindenképpen fontos lenne lemondani. 

Miért indítottad az Ínyencfitnesz oldalt? Volt valamilyen társadalom formáló célod?

Világmegváltó terveim nem voltak vele, inkább praktikus okokból indítottam. Edzőként, táplálkozási tanácsadóként és szakácsként dolgoztam, így sok-sok emberrel kerültem kapcsolatba, akik mind érdeklődtek az egészséges táplálkozás iránt. Sokáig nagyon lelkesen adtam a tanácsokat, tippeket, recepteket, de egy idő után egyre több és több időmet vette el, hogy mindenkinek egyesével próbáltam segíteni még a legapróbb kérdésekben is. Ezért úgy döntöttem, hogy indítok egy blogot, ahol elkezdem összegyűjteni, mindenki számára hozzáférhetővé tenni ezeket az információkat. Hát így indult útjára az Ínyencfitnesz, és bár az elején még nem tudtam, hogy így lesz, de végül úgy alakult, hogy a közvetlen környezetemen kívül is sokakat érdekelnek ezek az információk. Ennek nagyon örülök, mert szerintem szépen rávilágít arra a tendenciára, ami mai társadalmunkra egyre inkább jellemző; hogy mindenki igyekszik a lehető legtöbbet megtenni saját és családja egészségéért.  

Hogyan sodort erre a pályára az élet? 

Gimnazista koromban versenyszerűen atletizáltam; közép- hosszútáv futó voltam. Az ilyen jellegű sportokban nagyon fontos szerepet kap a táplálkozás, mert közvetlenül hat az állóképességre, a teljesítményre, és egy sportoló ezt nagyon hamar megtapasztalja a saját bőrén. Innen indult a dolog, ekkor kezdett érdekelni, hogy milyen hatással van ránk az, amit megeszünk. Akkoriban még nem gondoltam, hogy dietetikus lesz belőlem, testnevelő tanár szerettem volna lenni. De végzős koromban szembe jött velem a PTE-ETK toborzó szórólapja, és egyből megakadt a szemem a dietetikán. Akkor kaptam az „isteni szikrát”, és annyira azt éreztem, hogy ez lesz az én utam, hogy végül a Testnevelési Egyetemre nem is jelentkeztem. Nem bántam meg. 

Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb? 

A büszkeség érzése engem ritkán fenyeget, de egy valami azért van, amit itt meg tudnék említeni. Anyaként, feleségként, dolgozó nőként szerintem az egyik legnehezebb feladat ezeknek a szerepeknek az összehangolása, az egyensúly megteremtése és megtartása. Úgy érzem, ez egész jól megy, és erre büszke vagyok, ugyanakkor azt is tudom, hogy ez sem száz százalékban rajtam múlik, ezért a büszkeség itt is hálával vegyül. Nagyon hálás vagyok a családomnak, mert ők mindenben támogatnak, a Férjem és a Nagyszülők segítsége nélkül ez az egész sokkal nehezebb lenne. És persze annak is örülök, hogy az Ínyencfitneszt egyre többen olvassák, de ezzel kapcsolatban sokkal inkább hálát mint büszkeséget érzek. Hálás vagyok azért, hogy

egyre többen felismerik, hogy a táplálkozásnak mennyire erős szerepe van az emberi élet és környezete alakulásában.

Szerintem ez egy nagyon reménykeltő jelenség manapság, amikor egyébként olyan sok egészségügyi és környezetvédelmi kihívás nyomaszt minket.

Milyen okokból keresnek meg az emberek?  

Nagyon sokan keresnek meg azért, hogy segítsek nekik a fogyásban, de szerencsére a legtöbbjük hozzám hasonlóan úgy gondolja, hogy a testsúly nem egy egyszerű esztétikai, sokkal inkább egy összetett egészségügyi kérdés. Éppen ezért az sem mindegy, hogy hogyan szabadulunk meg a túlsúlytól. Rengeteg módszer, rengeteg iránymutatás létezik erre vonatkozóan, de egy idő után az ember rájön, hogy a könnyű, gyors eredményekkel kecsegtető, sokszor abszolút természetellenes és káros módszerek nem csak hogy nem vezetnek tartós sikerhez, de még veszélyesek is. És egyre többen vannak olyan pácienseim is, akiknek nincs semmilyen betegségük, és fogyniuk sem kell, mégis segítséget kérnek tőlem. Szerintem ez fantasztikus, ők azok az emberek, akik tisztában vannak azzal a már tudományosan bizonyított ténnyel, hogy a táplálkozás és az életmód a legerősebb faktorok a krónikus betegségek kivédésében. Számomra ők a tudatosság élő példái, valódi példaképek. Nekik abban segítek, hogy táplálkozásuk és életmódjuk optimalizálása által jelenlegi örvendetes egészségi állapotukat a lehető legtovább meg tudják őrizni.

Mit üzensz a hezitáló olvasóknak? 

A betegségek nem váletlenszerűen jönnek-mennek, a betegségek legnagyobb részét az életmódunk miatt kapjuk. Az, amit megeszünk, közvetlen hatással bír a szervezetünkre nézve, és a mi döntésünk, hogy mit eszünk. Van tehát lehetőségünk rá, hogy közvetlenül hassunk saját egészségünkre. Itt az ideje megtenni. 

Receptekért és további részletekért IDE ÉRDEMES kattintani.