Címlap Balhé Óvónőket, cég...

Óvónőket, céges dolgozókat vezényelhetnek az utcára Pécsett is?

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Vakarják a fejüket a pécsi önkormányzat cégeinek és intézményeinek vezetői, mert érdekes és kellően sejtelmes levelet kaptak a városvezetéstől. Ma délután 15 óráig kellene válaszolniuk egy halom kérdésre, köztük arra, hogy mely munkavállalóik „irányíthatók át” más területekre. Csak az nem derül ki, hogy pontosan milyen „területekre” gondol a városvezetés, de azért lehet sejteni.

„A havária helyzet számos rendkívüli intézkedést kíván a fenntartó önkormányzat részéről, ezek között több olyan is van, amely a komfortzónánk elhagyását teheti szükségessé”

– kezdődik az a városvezetői levél, amelyet információink szerint az összes önkormányzati cég- és intézményvezető megkapott. Ebben arra utasítják őket, hogy állítsanak össze egy listát a munkavállalóikról ma délután 15 óráig.

„Munkajogilag is megoldást kell találni arra, hogy azoknál az alkalmazottaknál, akinél az otthoni munkavégzés (home office) nem működhet, nem életszerű, jelenleg milyen módon oldható meg a foglalkoztatás. Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy bár támogatjuk a home office üzemmódot, a tényleges, nyolc órás otthoni munkavégzést alaposan alá kell tudni támasztani. Egyúttal arra is készülnünk kell, hogy szükséges lehet munkaerő átcsoportosítás.”

– folytatják a levelet, amelyben egészen konkrét szempontokat is megjelölnek a cégvezetőknek.

A városvezetés „kimutatást kér arról” is egyebek mellett, hogy „jelenleg kik azok a munkatársak, akik nem home office-ban dolgoznak. Ők jelenleg milyen munkát végeznek (ezt a tevékenységüket alá kell tudni támasztani). Ezt a fajta munkavégzést előreláthatóan meddig lehet számukra biztosítani (itt külön kategóriák is képezhetők időbeliség tekintetében (pl. hány hét, tartósan)?”

Kíváncsiak arra is, hogy „közülük kik azok a nem veszélyeztetett státuszú munkatársak (60 év alatti; egészséges, ismert krónikus betegsége nincs; kisgyermeke nincs vagy tud róla gondoskodni, nem ápol otthonában idős, beteg hozzátartozót), akik szükség esetén 

átcsoportosíthatók a rendkívüli helyzet miatt kialakított új típusú, a vészhelyzet végéig tartó átmeneti munkakörbe?”

És azt is tudni akarják, hogy „hány olyan munkatárs van, akik nem veszélyeztetett státuszúak, de nem vállalják az átirányítást?”

Ez utóbbiakkal kapcsolatban azt írták a városvezetők, hogy „esetükben két lehetőség van: 7 nap kivételével szabadságra küldhetők vagy fizetés nélküli szabadságot választhatnak”.

Na, de milyen munkára?

A cég- és intézményvezetők azért vannak bajban, mert a városvezetés nem jelölte meg számukra a levélben, hogy pontosan milyen „átirányításra” és milyen munkára gondolnak? Mert nem mindegy ugyanis, hogy fertőtleníteni kell a járvány miatt, vagy adminisztratív munkát végezni, netán egy call centerben felvenni a telefonokat.

Más városok, polgármesterek után megy Pécs: utcára küldik a dolgozókat itt is?

Az elmúlt hetekben világosan kiderült, hogy Pécs „lemaradásban” van más városokhoz képest (hívhatjuk ezt megfontoltságnak is). Szinte minden olyan intézkedést, amelyet eddig bejelentettek Pécsett, más önkormányzatok (például a szegedi, vagy kerületi) már előbb meglépték.

A cégvezetők arra tippelnek, hogy most arról van szó, amit például Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester döntött el. Ő ugyanis az önkormányzati, intézményi szférában dolgozókat más munkára csoportosítja át, amely szerinte egy „lehetőség” csupán.

Ezek a munkavállalók (köztük például óvónők, dajkák) választhatnak, hogy:

  • bevásárolnak és ételt visznek időseknek;
  • utcát fertőtlenítenek (permetezéssel);
  • tájékoztató szórólapokat, plakátokat ragasztanak utcákon és lakóházakban; vagy
  • egészségügyi maszkokat varrnak.

A HVG-nek korábban megerősítették azt is, hogy Ferencvárosban 44 munkanapra kell másik feladatot választaniuk, erre az időre a korábbi fizetésük jár nekik.

Aki egyiket sem szeretné, elmehet szabadságra (amit időarányosan vehet ki), vagy kérhet fizetés nélküli szabadságot is.