A következő években minden bizonnyal újabb és újabb, állati eredetű kórokozók fognak megjelenni az emberek közt. „A járványok korára kell felkészülnünk” – mondta a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadásában Jakab Ferenc virológus, a pécsi koronavírus-kutatócsoport vezetője – vette észre a 444.
Ahogy a koronavírus-járvány kitörésekor is látszott, a globális turizmus korszakában elkerülhetetlen, hogy egy ilyen fertőzés szerte a világon elterjedjen – magyarázta a pécsi kutató. Jakab a frankfurti repülőteret hozta példaként, ahol 1268 repülő fordul meg 24 óra alatt, és 162 ezer utas megy át a terminálon.
„Az eredmény egy megállíthatatlan világjárvány.”
Éppen ezért fontos még időben felismerni az állatvilágban jelenlevő vírusokat – tette hozzá. A veszedelmes, állati eredetű vírusok megjelenése a természet pusztításának egyenes következménye. A növekvő népesség fokozott élelmiszertermelésre kényszeríti az emberiséget, az urbanizáció pedig erdőirtásokhoz vezet. „Ha kiirtjuk az erdőt, azok az állatok, amik világéletükben ott éltek, be fognak jutni az ember lakta területekre, és fertőzni fognak. A Lassa-láz és a bolíviai hemorrágiás láz is ilyen volt” – mondta Jakab, írja a lap.
Jakab szerint az állatok viszik magukkal a betegségeket, és ahol stabil populációt tudnak kialakítani, idő kérdése, mikor terjed át egy-egy kórokozó az emberre, akár kisebb, lokális járványt eredményezve.
Csak az oltás segíthet
Ha már járvány van, egyedül a védőoltásban bízhatunk – mondta a kutató, aki válaszolt azoknak is, akik a szokásosnál jóval gyorsabb fejlesztés miatt tartanak az oltástól.
Jakab szerint azért lehetséges másfél év, vagy akár tíz hónap alatt hatékony vakcinát fejleszteni, mert a SARS és MERS rokonvírusoknak köszönhetően eleve sokat tudtunk az új koronavírusról.
Ez a tudás lehetővé tette az állatkísérletek, sőt a klinikai fázisok és a termelés felgyorsítását. Számára az oxfordi vakcinafejlesztés tűnik „a legjobban befutónak”, a kínai és orosz vakcinával kapcsolatban pedig azt mondta, annyit tud ezekről, amennyit tudományos közleményekben lehet olvasni. Ettől függetlenül szerinte nem kell félni, „a vakcinafejlesztés nem atomfizika”: évtizedek óta jól bevált biológiai módszereket, technológiákat használnak – idézi a lap.
A teljes előadást itt lehet megnézni: