Címlap Egészség Jó hír a medd...
Cikkünk frissítése óta eltelt 11 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között adták át a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) a Nemzeti Reprodukciós Módszertani Kutatóközpontot, mellyel párhuzamosan megtörtént a PTE Klinikai Központ (KK) Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika korszerűsítése is. Az építési, felújítási beruházás az eszközbeszerzéssel együtt összesen mintegy 2,8 milliárd forint hazai forrásból valósult meg.

A PTE tájékoztatása szerint Magyarországon a meddőségi problémával küzdő házaspárok aránya eléri a párok 15%-át, azaz mintegy 150 ezer pár küzd a gyermektelenség nehézségeivel. A sikeres meddőségi kezeléshez, az asszisztált reprodukciós eljárások hatékonyságának növeléséhez, a demográfiai stabilitás javításához egyaránt elengedhetetlenek az emberi szaporodás területén végzett széles körű, innovatív, élvonalbeli infrastrukturális háttérrel támogatott integrált klinikai kutatások és technológiai fejlesztések.

A most elkészült Nemzeti Reprodukciós Módszertani Kutatóközpontban tágas, modern fogadóteret alakítottak ki, és a duplájára emelték a korábbi ágylétszámot, családias, kétágyas, kényelmes kórtermeket hoztak létre. A fejlesztésnek köszönhetően az ellátás a legkorszerűbb eszközökkel ellátott, kibővített laboratóriumokban zajlik. A korábbi évek kutatás-fejlesztési eredményeit felhasználva a laboratóriumokat egyedi, iparjogvédelmileg védett építészeti módszerrel, az ún. Light Protection Architecture alkalmazásával alakították ki, amely tovább növelheti a mesterséges megtermékenyítés eredményességi rátáját. Emellett a több mint százéves klinika déli homlokzatának régóta áhított teljeskörű felújítása is megvalósult. A Családbarát Szülészet (CSBSZ) program keretében pedig többek között a szülőszobák és a gyermekágyas osztály is megújulhattak.

A Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratóriumban (HRNL) zajló magas szintű kutatások a közeljövőben segíthetnek abban, hogy a Nemzeti Reprodukciós Módszertani Kutatóközpontban (NRMK) még magasabb arányban valósulhassanak meg sikeres meddőségi kezelések. Utóbbihoz a most átadott központ azzal is hozzájárulhat, hogy ideális körülményeket biztosít mind az érkező páciensek, mind az orvosok, egészségügyi munkatársak számára.

„Alig másfél év telt el az alapkőletétel óta” – jegyezte meg Takács Péter egészségügyi államtitkár, majd elmondta: „Az állam arra törekszik, hogy jól ellenőrzött és hatékony humán reprodukciós rendszert alakítson ki. Az asszisztált reprodukciós szolgáltatásokat állami intézmények nyújtják, és a cél az, hogy egységes protokollok mentén szolgáltatásainkat elérhetővé tegyük mindenki számára. Ambulanciákat alakítunk ki minden vármegyében, erősítjük az Ivf-centrumokat a demográfiai stabilitás megteremtésének érdekében.”  Az államtitkár aláhúzta:

 „A Családbarát Szülészet program keretében megújult egységek, a maguk tágas fogadóterével és kétágyas szobáival nemcsak infrastruktúrájuk, de szemléletük miatt is fontosak. Azt remélem, sokak számára járul hozzá ahhoz, hogy családi örömöket élhessenek meg.” 


A kormány támogatásával csaknem 3 milliárd forintból megvalósult fejlesztésnek köszönhetően a legmodernebb körülmények között hozhatják világra gyermekeiket a baranyai és régióból érkező édesanyák. Az a több ezer baranyai pár pedig, akik meddőséggel küzdenek a legkorszerűbb eljárásoknak köszönhetően esélyt kaphatnak a gyermekvállalásra.

Őri László elmondta, 2010 óta a kormány minden életszakaszban segíti és támogatja a magyar családokat.

A vármegyei elnök hozzátette abban bízik, hogy a jövőben minden édesanya, aki a megújult Klinikán hozza világra gyermekét szép élményekkel távozik majd. A meddőségi Kutatóközpont pedig több tucat baranyai párnak, családnak ad reményt a gyermekvállalásra.

Az új kutatóközpontot Takács Péter egészségügyi államtitkár, Nyul Zoltán magasépítési beruházásokért felelős helyettes államtitkár, Bódis József professzor, a PTE-t fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke, egyúttal az NRMK projekt szakmai vezetője, Miseta Attila professzor, a PTE rektora, Sebestyén Andor, a PTE KK elnöke, Kovács L. Gábor akadémikus, a PTE HRNL szakmai vezetője, Kovács Kálmán klinikaigazgató, a CSBSZ projekt szakmai vezetője és Őri László, a Baranya Vármegyei Önkormányzat elnöke adta át.