Kemenesi Gábor pécsi virológus sokakban felmerülő kérdésre adott választ a VakcinaHíradó legutóbbi adásában.
A kérdés az, hogy vajon egy immunitást szerzett ember tünetmentesen képes-e megfertőzni a másikat? Vagyis ha valakit beoltottak a vakcinával (így „mesterségesen” immunizálták), de mégis megfertőződik, képes-e továbbadni a vírust másnak? A kérdés azért kardinális, mert ha a válasz igen, akkor a vírussal szembeni harcban sokkal-sokkal rögösebb út áll előttünk.
Kemenesi Gábor, a pécsi egyetem virológusa szerdai vakcinahíradós YouTube-videójában fantasztikus hírrel szolgált a kérdést illetően – vette észre az Index.
A medrxiv.org orvostudományi portálon megjelent egyik izraeli tanulmányból idézett (ebben az országban a legmagasabb az átoltottsági szint a világon), amely azt vizsgálta, hogy milyen hatással van a társadalom többi csoportjára, elsősorban a fiatalokra a 19–50 közöttiek átoltottsága. A kérdést úgy is fel lehet tenni: megvédik-e a fertőzéstől a 19–50 év közöttiek a 19 év alattiakat, ha be vannak oltva. A válasz: igen!
A tanulmányból kiderül, hogy
ahogy a 19–50 év közöttiek körében nőtt az átoltottság, úgy csökkent ezzel párhuzamosan az esetszám a 18 év alattiak között.
De nem csak közöttük. A kutatást január 16-tól március 20-ig végezték a szakemberek, és az eredmény azt mutatja, hogy az átoltottsági szint emelkedésével minden korosztályban meredeken zuhant az új fertőzéses esetek száma.