Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Tíz éve még elképzelhetetlen volt, ami mára már valóság Pécsett. Akár a semmiből is képesek egy olyan terméket előállítani, amiről csak egy tervrajz áll rendelkezésre. Sőt, olyan szoftvereket is fejlesztettek már, ami a 3D-s nyomtatást segíti. Mindezt a Pécsi Tudományegyetem 3D Nyomtatási és Vizuális Központja révén.

Unikális egyetemi létesítmény a pécsi 3D Központ

Vérző műbőrt állítottak elő, de egy 8 éves kislány műkezét is kinyomtatták már a pécsi 3D Központban a kutatók. Pár éve még csak science fiction volt, ami ma már a Pécsi Tudományegyetem hétköznapjaihoz is hozzátartozik.

Mi is ez a központ? Többek közt a fogyatékkal élők, vagy akár mozgásukban korlátozott betegek számára terveznek implantátumokat. A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatika Karán kialakított kétszintes labor egyszerre szolgál kutató, kísérleti és gyártó műhelyként, valamint az érdeklődők számára a részben szabadon látogatható felső szint közösségi, oktatási funkciókat is ellát.

A projekt zárult, a munka megy tovább

Bár a három éve indult, több mint 1,8 milliárd forint állami támogatást nyert projekt lezárult, a laborban dolgozó kutatókat tovább foglalkoztatja az egyetem, sőt. A fejlesztésekkel sem állnak le – hangzott el a projektzáró eseményen, ahol Miseta Attila, a PTE rektora, Decsi István kancellár, Nyitrai Miklós, a PTE ÁOK dékánja és Maróti Péter a 3D Központ szakmai vezetője mondott beszédet.