A kormányellenes politikusok komoly kampányt építettek fel arra az állításra, miszerint Orbán Viktor bünteti az ellenzéki városokat, és sokkal kevesebb támogatás érhető el ezek számára, mint a fideszes városok esetében. Szakmányban születnek az erről szóló cikkek, legtöbbször azonban egyoldalú számokkal. Szinte sosem teszik mellé a beadott, megpályázott projektek számát, ami viszont fontos mérőszám lehetne. Vagyis, hogy mennyi támogatásra pályázott egy adott város, település és abból mennyit nyert el; és arról sem esik szó, hogy milyen minőségű pályázatokat adnak be az önkormányzatok. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint egyébként nem igaz, hogy az ellenzéki városok kevesebb támogatást kaptak volna. Sőt!
Hosszú cikket írt a G7 a napokban arról, hogy „a gazdagabb fideszes városok tízmilliárdokkal több uniós támogatáshoz jutnak, mint a szegényebb ellenzékiek”. Ezt a lap különféle számokkal igyekezett alátámasztani. A lap egyebek mellett azt állította a cikkben, hogy a 2019-es önkormányzati választások után a gazdagabb és kormánypárti vezetésű városok látványosan több pénzt kaptak, mint az ellenzékiek.
Azóta hét megyeszékhelyet vezet ellenzéki politikus, és egy főre vetítve átlagosan kevesebb mint fele annyi támogatás érkezett ezekre a településekre. Egy fideszes vezetésű megyeszékhely egy főre vetítve 45 ezer forint támogatáshoz jutott a 2019-es választás óta, míg egy ellenzéki vezetésű 20 ezer forinthoz – írták.
A cikkben azonban nem tértek ki arra, hogy az önkormányzatok, települések hány beadott pályázat után kapták meg a különféle támogatásokat, összegeket. Ez azonban fontos mutató, hiszen ha valamelyik város keveset és mondjuk rosszul is pályázik (vagy éppen sehogy), akkor nyilván kevesebb forráshoz is tud jutni, mint az a település, amely bőszen gyártja a pályázatokat, és még szakmailag jókat is.
Gulyás Gergely szerint pontatlan adatokból vonnak le többen következtetéseket
A legutóbbi Kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető minisztert megkérdezték a G7 cikkének állításairól, illetve arról, hogy igaz-e miszerint több támogatást kapnak a kormánypárti városok. Nem túl nagy meglepetésre a miniszter szerint nem igaz.
Gulyás azt mondta, szerinte nem pontos adatok alapján vonnak le következtetéseket a sajtóban, vagy máshol. Mint mondta, a kimutatásaik szerint nincs érdemi különbség a támogatások összegében az „ellenzéki” és a „kormánypárti” települések között; az egyikben átlagosan 2 milliárd, míg a másikban 2,1 milliárd az irányszám. Sőt!
Tekintettel arra, hogy 13 megyei jogú városban van kormánypárti és 10-ben ellenzéki polgármester, ez jól mutatja, hogy éppen az ellenkezője igaz az állításnak” – magyarázta.