Európában a minimálbérre egyre inkább nem egy költségelemként tekintenek, hanem gazdaságfejlesztési eszközként. A minimálbér emelésével – ami az egész bérskálára hat – egyszerre nő a hatékonyság, javul a termelékenység. Aki viszont nem képes arra, hogy ezt teljesítse, az egyszerűen kiesik a piacról – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egy interjúban, amelyet a Portfolio.hu közölt pénteken.
Azt mondom, hogy ne csak abból induljunk ki, hogy ez mekkora költségemelkedés a cégeknek, hanem úgy tekintsünk a minimálbérre, mint a gazdaságfejlesztés egy eszköze
– mondta a lapnak a kamarai elnök.
Szerinte emelett Magyarországnak arra kellene törekednie, hogy jól képzett szakemberei legyenek, akiket megfizetnek a munkájukért, mert különben elmennek máshová dolgozni. Arra a felvetésre, hogy Magyarországon a fiatalok közül sokan még mindig nem beszélnek angolul, és komoly hiányosságok tapasztalhatók az IT-tudásban is, Parragh azt mondta:
A Kamara és a Versenyképességi Tanács állítása az, hogy az angol nyelvet kell kötelezővé tenni.
Szerinte a koronavírus-járvány arra is rámutatott, hogy a feketegazdaság mennyire káros következményekkel is járhat. Azt mondta, a járvány sokakat hozott katasztrofális helyzetbe többek között a feketefoglalkoztatás miatt.
Parragh az inflációs robbanásról azt mondta, „teljesen egyértelmű”, hogy a Magyar Nemzeti Bank elvétette a céljait. Szerinte azok az inflációs folyamatok, amelyek ma érvényesülnek, már a Covid előtt is láthatóak voltak. A járványhelyzet ugyan tompított ezen, de sejthető volt, hogy minden visszatér majd a vírus előtti pályára. Ezért szerinte nem kampányszerűen, hanem folyamatosan kell javítani a versenyképességet, visszaszorítani az inflációt, illetve támogatni a vállalatokat.
Ha nem állnak helyre a folyamatok, és ha az az inflációs pálya megy tovább, amit most látunk, akkor még a 200 ezer forintos minimálbér is kevés lesz, hogy jobban éljenek az emberek
– mondta a kamarai elnök.
(Fotó: Stiller Ákos, portfolio.hu)