A szombat reggeltől késő délutánig tartó szélviharok nagy károkat okoztak országszerte, fák dőltek ki, épületek rongálódtak meg, fennakadások keletkeztek a vasúti közlekedésben. Mára a másodfokú riasztásokat is visszavonta az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Szombaton késő délutánra mindenhol visszavonta a viharos szél veszélye miatt korábban kiadott harmadfokú riasztást, majd a másodfokút is az Országos Meteorológiai Szolgálat. Ma már sokkal kedvezőbb szélviszonyokra számíthatunk.
Jelentős fennakadások voltak a vasúti közlekedésben
A szélviharok miatt jelentős fennakadások alakultak ki a vasúti közlekedésben: fakidőlések miatt napközben több vonalszakaszon ideiglenesen leállt a vonatközlekedés. A vasúttársaság szakemberei a katasztrófavédelemmel közösen egész nap folyamatosan dolgoztak a károk helyreállításán.
Szombat este még az alábbi jelentősebb korlátozások voltak a Dunántúlon:
– a Budapest-Pécs vonalon a napközbeni fennakadások után fokozatosan állt helyre a menetrend, az esti órákban Vásárosdombó és Sásd között a biztosítóberendezés meghibásodása lassította a közlekedést
– a dél-balatoni vonalon a napközben megrongálódott felsővezeték helyreállítása még tartott, ezért éjszakáig Siófok és Balatonszemes között pótlóbuszok jártak
– a Dombóvár-Gyékényes vonalon Kaposvár és Gyékényes között pótlóbuszok közlekedtek, Kaposvár és Somogyszob között több helyen a kidőlt fák eltávolítása és a felsővezeték-hálózat javítása hosszabb időt vett igénybe, ezen a szakaszon is pótlóbuszokkal segítették a közlekedést
„Megbillentette” a Balaton vizét a hatalmas szél
Kiderült, hogy jelentős 15 hPa-os légnyomáskülönbség alakult ki az ország keleti és nyugati vége között, ennek volt köszönhető a szombati viharos szél. Az Országos Vízjelző Szolgálat adatai pedig azt jelezték, hogy a hatalmas vihar „megbillentette” a Balatont: Keszthely és Balatonmáriafürdő között 41 centit lengett ki a Balaton vize!
Rengeteg riasztást kaptak a tűzoltók
Kora délutánig több mint 2300 esetben hívták a tűzoltókat, elsősorban a Dunántúlon. A legtöbb riasztás Somogy, Baranya, Fejér, Tolna, Veszprém és Zala vármegyékből érkezett, itt okozta a legtöbb kárt az erős szél, de Budapesten és Borsodban is több viharkárról számoltak be. A riasztások többsége letört faágak és kidőlt fák miatt érkezett, de sok épület tetőszerkezetét, kéményét is megbontotta a viharos szél.